Ve Slupi se dnes konají Slavnosti chleba. „Kromě pečení chleba, tradiční prezentace řemeslníků a folklorních souborů, prohlídky mlýna a dalších doprovodných programů je možná i návštěva Muzea zemědělství v Oleksovičkách," informuje web obce.

Slavnosti chleba ve Slupi je možné spojit i s ochutnávkou vín ve sklepě v Jaroslavicích, která začíná dnes v deset hodin. Dnešek je totiž dnem otevřených dveří s vínem ze Znovínu. Doprava mezi Slupí a Jaroslavicemi je zajištěna  historickými autobusy.

Ve Vedrovicích zase zvou na rozmarýn. Celý víkend se tam totiž konají Rozmarýnské hody. „Před sjednocením Vedrovic a Zábrdovic tu byly dvoje hody. Zábrdovice měly Václavské a Vedrovice Mariánské hody. A po sjednocení nechtěl nikdo ustoupit, tak tu vznikly nové, Rozmarýnské hody. A proč Rozmarýnské? Každý návštěvník dostane totiž na klopu rozmarýn," vysvětlil starosta Richard Jandera vznik hodů s takto neobvyklým názvem.

Dnes také začínají Dny evropského kulturního dědictví. To znamená, že si lidé na Znojemsku mohou prohlédnout některé památky zcela zdarma. „Tato mezinárodní akce lidem každoročně v září otevírá brány nejzajímavějších budov a prostor. Mezi nimi jsou památky běžně přístupné, ale také ty, které zůstávají jinak před zraky návštěvníků skryté," přiblížila znojemská mluvčí Zuzana Pastrňáková.

Zájemci se proto mohou podívat do jinak uzavřeného komplexu budov premonstrátského kláštera v Louce, znojemského hradu, podzemí, radniční věže nebo pivovaru.

Doprovodnou akcí Dnů evropského dědictví ve Znojmě jsou dvě výstavy prací studentů fakulty architektury VUT v Brně. Zájemci je mohou vidět po celý víkend v prostorách bývalého výčepu znojemského pivovaru od devíti do čtyř odpoledne.

Na takzvané zarážení hory dnes zve do Konic a Popic u Znojma Spolek přátel Hroznové kozy. Účastníci slavnostně vztyčí hotařské tyče, které mají dozrávající hrozny chránit před bouřemi, krupobitím a jinými zly.

Doprovodný program zajišťuje Cimbálová muzika Antonína Stehlíka a pěvecký sbor Mužáci z Hodonic.

Klidné vody Jevišovické přehrady zítra rozčeří závody dračích lodí. „Pokud nebude dostatečný počet zájemců, není problém posádku na místě doplnit z řad přítomných diváků. Závodníci ani nemusí mít vlastní vybavení. Lodě máme připravené, startovné se neplatí," zve jevišovický starosta Pavel Málek.

Pro milovníky tradičních krojovaných hodů připravili jedny takové na tento víkend v Miroslavi. Dnes od devíti dopoledne se lidé mohou těšit na kapelu Vacenovjáci a od osmi hodin večer začínají hody v kulturním domě. Zítra v devět proběhne slavnostní mše v chrámu sv. Petra a Pavla.

Zkrátka nepřijdou ani zájemci o dění u hasičů. V Šanově dnes v devět hodin totiž začíná třetí ročník Memoriálu Josefa Borovičky. Hasičské akce na hřišti TJ Sokol se zúčastní několik družstev šanovského okrsku.

Z jiného soudku je pozvánka na dnešní Memoriál Jiřiny Kračmerové. Organizátoři z Klubu českých turistů nabízí trasy Národním parkem Podyjí od dvou do čtyřiceti kilometrů pro turisty a od třiceti dvou do padesáti pro cyklisty.

Jihomoravské muzeum a Česká společnost pro ochranu netopýrů pak dnes zve zájemce na večerní až noční vycházku zaměřenou na pozorování netopýrů. Pětikilometrová trasa středně těžkým terénem začíná o půl osmé na parkovišti před obecním úřadem Čížov.

VLADIMÍR LANGER