„Máme připravený tradičně bohatý kulturní program, protože jsou to naše největší slavnosti,“ uvedl starosta obce Jaroslav Jenšovský.

O program se postará jak místní kapela, tak také uskupení z partnerské obce Dobšice u Nymburka. „Na posvícenské zábavě, která bude dnes večer, vystoupí skupina TOX. S naší partnerskou obcí si propůjčujeme kapely. Naši Amatéři vystupují zase na hodech v partnerské obci,“ přibližuje starosta.
Obecní dechovka Amatéři se účastní takzvaného zavádění po obci.

„Hody zahajují v sobotu v osm ráno předáním posvícenského práva dobšické chase, farář také vysvětí zvoničku a kapličku v Dobšicích,“ řekl starosta.

Druhý den trhy pokračují dvěma výstavami. Jednou z nich je výstava fotografií Přemka Dufka Za nezbednými permoníky a druhá je prezentace modelářského kroužku, který představí svoji roční činnost. Celý víkend jsou pro děti připraveny kolotoče a atrakce.

Kuchařovice mají na Václavské posvícení krom jiného připravenou zábavu, kde vystoupí Duo Dreams. V neděli bude vyhrávat kapela Hornobojani.
Na svatého Václava pamatují také v Rakšicích u Moravského Krumlova a v Miroslavských Knínicích.

Pro příznivce vojenské techniky je na dnešek i zítřek připraven Den otevřených dveří v chvalovickém bunkru Zatáčka. V každou celou hodinu od desíti hodin dopoledne do pěti hodin odpoledne.

„V pevnosti uvidíte exponáty zbraní, uniforem a výstroje Československé lidové armády a Armády České republiky, které se využívaly v pohraničním opevnění,“ řekl Stanislav Salajka z občanského sdružení ROTO Chvalovice.

Dnes pokračuje šestý ročník Burčákfestu v Louckém klášteře. Krom tří druhů burčáků akce nabídne také kulturní program. Hlavním tahákem soboty je slovenská skupina No Name. Pro příznivce folkloru zahrají Znojemští muzikanti nebo Cimbálová muzika Antonína Stehlíka. Program začíná v jednu hodinu po poledni.

Dnešní program Burčákfestu

Sobota 25. 9.
13.00 Zahájení
13.00–17.00 DUO CARRIE – k tanci a poslechu – nádvoří Louckého kláštera
13.00–17.00 Znojemští muzikanti – sklepení Louckého kláštera (klavír, housle, saxofon, harmonikář…)
15.00–17.00 Šlapání hroznů bosýma dívčíma nohama – nádvoří Louckého kláštera
17.30–19.00 Koncert NO NAME – jízdárna Louckého kláštera
19.00–22.00 Znojemští muzikanti – sklepení Louckého kláštera (klavír, housle, saxofon, harmonikář…)
19.00–24.00 Cimbálka A. Stehlíka – štukové sály Louckého kláštera
20.00–01.00 Taneční večer se skupinou HABAKUK – jízdárna Louckého kláštera

Vstupné: 150,-

Zdroj: www.burcakfest.cz

AUTOR: PETRA KLOBASOVÁ