Návštěvníky ale i v sobotu čeká bohatý program včetně vystoupení populárního zpěváka Dana Bárty s jeho kapelou Illustratosphere. Zaběhnutý festival se ve Znojmě koná již posedmé v areálu Louckého kláštera.
„Hlavní tahoun je zajisté Dan Bárta. Vystoupí od půl šesté v jízdárně Louckého kláštera. Moc se na jeho vystoupení těším. Dále si lidé mohou poslechnout Kabát revival, který vystoupí od jedenácti hodin večer,“ pozval Petr Irmann, majitel pořádající agentury.

Celý program obohatí šlapání hroznů bosýma nohama nebo gastronomické speciality. „Na šlapání hroznů se přihlásila spousta družstev. Po kulinářské stránce návštěvníkům nabídneme pečená prasátka, pstruha na rožni, kapří hranolky nebo zvěřinový guláš,“ prozradil Irmann.

Letošní ročník přinese opět čtyři druhy burčáku. Úroda hroznů je velice dobrá. „Návštěvníci Burčákfestu mohou ochutnat čtyři druhy burčáku, a to z Veltlínského zeleného, Veltlínského červeného raného, Muškátu moravského a Mülleru Thurgau. Počítáme, že se vypije kolem dvaceti tisíc litrů burčáku. Z vín nabídneme Tramíny či Sauvignony VOC,“ popsal ředitel Znovínu Znojmo Pavel Vajčner.

Vstupné na sobotní den je sto padesát korun. „Na vstupenkách jsou čtyři odtržky, za které může každý ochutnat všechny druhy burčáku,“ doplňuje Irmann.

Show traktorů

Třídenní slavnost vína odstartovala v pátek také u rakouských sousedů. Sedmapadesáté Vinobraní v Retzu nabídne kolotoče pro děti, živou hudbu, stánky s vínem, show starých traktorů, divadlo či módní přehlídku kostýmů. V neděli vyvrcholí slavnostním průvodem, který půjde ve dvě hodiny odpoledne a o půl osmé celý program zakončí ohňostroj.

Raritou je každoročně víno, které si návštěvníci mohou zdarma nabrat přímo z kašny.
Vstupné na sobotu je tři eura a na neděli čtyři eura. Kombinovaná vstupenka na všechny dny je za šest eur. Pro zájemce, kteří si chtějí užít cestu na vinobraní trošku jinak než autem či autobusem, je připraven vlak zdarma. V sobotu odjíždí ze Znojma osmačtyřicet minut po dvanácté hodině polední. Z Retzu pak vyrazí zpět o půl deváté večer.

Největší akcí ve Vémyslicích jsou každoročně tradiční krojované Václavské hody.
„Hody začínají v sobotu odpoledne a končí až v pondělí. Je to naše letitá tradice. Návštěvníci se mohou těšit na stavění máje před radnicí a večer na hodovou zábavu. V ned je zavádění v krojích pod májou u radnice a večer opět zábava. Děti se vyřádí na kolotočích,“ pozval starosta Milan Doubek.

Každoročně se konají také Václavské hody v Rakšicích. „V sobotu a neděli je tradiční zavádění mladých lidí a poté ženáčů. Večer je zábava a pro děti tady máme spoustu kolotočů. Za oba dva dny očekáváme kolem tisícovky lidí. Zavádění začne v sobotu ve tři hodiny odpoledne a konec je naplánovaná na nedělní osmou hodinu večerní,“ sdělil pořadatel hodů Tomáš Martínek.

Přivítat podzim pouštěním draků mohou děti i rodiče v sobotu od dvou hodin odpoledne v Jevišovicích. Drakiáda se uskuteční na poli u vodojemu. Pro děti bude připravena soutěž o nejkrásnějšího draka a draka letce.
Tento víkend se bude hodovat i v Kuchařovicích. Na tradičním Václavském posvícení zahrají skupiny Víkend a Hornobojani.