Na nejznámější ochutnávku vína v regionu, na atraktivní oslavu pekařství, na vodácký ples nebo na zvučnou živou hudbu zle zajít o tomto víkendu na Znojemsku. Organizátoři připravili pestrou směsici kulturních a společenských akcí.

Již pětadvacáté přehlídce vín znojemské vinařské podoblasti, známé jako Znojemský košt, bude patřit sobotní den. Místo je tradiční – Štukové sály Louckého kláštera.

Hodnocení vzorků vín se uskutečnilo už 4. března. Připraveno bylo 649 vzorků vín 46 odrůd, které hodnotilo 70 degustátorů ve dvanácti degustačních komisích. Šampionem výstavy se pro letošek stalo Rulandské šedé ročníku 2013, pozdní sběr, z Vinných sklepů Lechovice. Šampionem přírodně sladkých vín se pak stalo slámové víno Tramín červený ročníku 2011 z olbramo­vického Vinařství Čeperová – Matouš. Králem vín Znojemského koštu je letos Tramín červený ročníku 2009, výběr z hroznů, od Znovínu Znojmo.

„Celkově nejvíce vzorků u jednotlivých odrůd bylo u odrůdy Veltlínské zelené, a to konkrétně devětaosmdesát, následoval Tramín červený se sedmapadesáti vzorky a Sauvignon s devětačtyřiceti vzorky," informoval Jaromír Čepička ze Sdružení znojemských vinařů, které košt každoročně pořádá.

Největší počet vzorků vín je pak ročníku 2013. Nejlépe hodnocenými odrůdami je skupina přírodně sladkých vín, Rulandské šedé, Chardonnay, Tramín červený, Sauvignon a Ryzlink rýnský. „Především pro vhodnost těchto odrůd na produkci vín s přívlastkem," doplnil Jaromír Čepička.

Degustovat špičková vína mohou zájemci od deseti hodin dopoledne až do devíti večer.

Na tradiční Pekařskou pouť ke cti sv. Klementa Marie Hofbauera zvou na sobotní odpoledne farníci z Tasovic. „Pouť zahájíme o půl čtvrté odpoledne modlitbou ke cti svatého Klementa. O půl hodiny později bude mši celebrovat páter Marian Husek, premonstrátský farář ze Znojma-Louky. Po mši pak pro všechny hosty otevřeme výstavu a ochutnávku pečiva a cukrářských výrobků," zvou pořadatelé na webu farnosti.

Poněkud z jiného soudku je spíš společenská než sportovní akce, kterou v sobotu pořádají chvalovické maminky. Na odpoledne zvou k turnaji v patrně nejznámější české stolní hře Člověče, nezlob se! „Jde již o šestý ročník soutěže. Uskuteční se v přísálí obecního úřadu od tří hodin odpoledne. Občerstvení je zajištěno," zvou organizátorky na webu obce.

Vodáci a skauti budou mít v sobotu večer v Lidovém domě ve Znojmě svůj ples. „Vodácký oddíl Neptun Znojmo a Junák Znojmo zvou všechny příznivce hudby a tance na Vodácký a skautský ples. K tanci a poslechu hraje kapela Onkels," zvou vodáci z Neptunu.

Košt vína pořádá také Dobrovolný spolek vinařů pod záštitou Jednoty orel Rakšice. „Je to už šestý ročník Josefského koštu. Výstava s degustací se uskuteční v Orlovně Rakšice, k poslechu hraje cimbálka Majerán," informují pořadatelé na webu města. Košt začíná od sedmi hodin večer.

Na živou hudbu se už celý týden určitě těší příznivci pořádné muziky. Koncert kapely Doga mají na programu provozovatelé klubu Boomerang v Hlubokých Mašůvkách. „A je to tu! Přinášíme koncert skvělé hardrockové kapely.

Můžete se těšit jejich na parádní pecky. Po koncetru bude k dispozici fanshop, autogramiáda, focení i afterpárty," sdělila Renata Hurníková z klubu Boomerang.

Hrát se ovšem bude i ve Znojmě. Na Věčnosti v sobotu večer bude znít Znojemský bigbeat z Texasu, kapela Hickory Jack.

Jemnější ouška patrně zavítají až neděli do kulturního domu v Hodonicích, kde vystoupí populární kytaristka a zpěvačka Lenka Filipová.

Farmářské trhy pak pořádá občanské sdružení Alma na náměstí T.G.M. v Moravském Krumlově. Podívat se, co prodejci na stáncích nabízejí, lze v sobotu od osmi hodin ráno až do pravého poledne.

Pro ty nejmenší je na nedělní odpoledne připravena pohádka Zvířátka a loupežníci. Nabízí ji Divadlo Kapsa ve Štukovém sále Znojemské Besedy. Začíná se ve tři hodiny odpoledne.