Veselé rozhovory lidí přerušuje Antonín Saleta starší. „Dovolte mi, abych vás jménem zahrádkářů Višňové přivítal na už čtyřicáté oblastní výstavě vín. Máme tu tři sta jednapadesát vzorků vín a chci poděkovat všem dodavatelům vín i všem, kdo se na přípravě výstavy podíleli,“ říká za pořadatele starší ze známých vinařů rodu Saletových.

Pak lidé slyší jména oceněných vinařů. Jsou mezi nimi vinaři z Horních Dunajovic, Prosiměřic, Šatova i místní. „Cenu starosty městyse získává vinař Petr Adámek z Višňové za Chardonnay 2017,“ vyhlašuje Saleta.

Pak ohlašuje nejlepší víno malovýrobce, což je Ryzlink Rýnský 2016 Libora Fialy z Horních Dunajovic. „Vína jsou zajímavá, je jen škoda, že už jsme nestihli ochutnat šampiona. To je letos Tramín červený od pana Salety mladšího,“ říká jedna z návštěvnic Sylva Kotábová.

Jak dodává, stejný vinař získal titul šampion i na nedávném Znovínském koštu. Nechává si s úsměvem nalít jiný vzorek, který ji láká k ochutnání.

U pultu, kde se nalévá, je stále plno. Lidé si odnášejí další a další vzorky ke stolům. U jednoho z nich sedí trojice přátel ze sousední vesnice. Právě jeden z nich donesl další vzorek. „Všechna vína jsou tady dobrá. Některá jsou sladší, ta jsem moc nemusel, ale třeba Tramín červený nebo rulanda z Hostěradic je výborná. Do večera jsme ve třech schopni ochutnat stovku vzorků,“ usmívá se Jan Smrkovský u Trstěnic. Stoly jsou plné skleniček s vínem, lidé mají k zakousnutí sýrové pochoutky a pečivo.

Pořadatelé jsou s účastí nadmíru spokojeni. „Jsme spokojeni. I počasí nám trochu nahrává. Je pod mrakem, takže lidé místo na procházku zašli raději k nám,“ přehlíží potěšeně dav lidí v sále Antonín Saleta Starší.

Loňská vína jsou podle něj velmi dobrá a kvalitní. „Je zde spousta výběrů z hroznů například. Kvalita je velmi dobrá. Degustační komise byla přísná, ale spravedlivá. Lidé si jistě pochutnají,“ naznačuje Saleta.

Když je rozdaná poslední cena, hosté se soustředí jen na ochutnávání.