Předchozí díly seriálu
Vinaři pod lupou naleznete
ZDE

Dvacet druhů vína vyrábí v malém rodinném vinařství Mojmír Vojtek a jeho dcera Šárka. Vinařství Gutta Fortunae sídlí ve znojemské městské části Hradiště. Víno vyrábějí Vojtkovi v bývalém pivovarském sklepě, lahvují ho v prostorách sídla firmy, kde je i prodejna. Reprezentativní prostory, sklep s posezením, který Vojtkovi dokončili vloni, najdou zájemci v Novém Šaldorfu.

Jaká vína vyrábíte?
Naše vinařství se specializuje na jakostní a přívlastková odrůdová vína, o která neustále roste zájem. Nabídka je opravdu široká od veltlínu přes ryzlinky, muškát, Rulandské šedé, Sauvingon, Pálavu či zatím méně známý Kerner. Z červených vín pak nabízíme například André, Cabernet Moravia i Sauvignon, Frankovku a Dornfelder. Kompletní nabídku najdou zájemci na našich internetových stránkách.

Jak jste se k výrobě vína dostal?
Do Znojma jsem se přiženil po vojně a v rodině ženy byl vinohrádek s malým sklípkem. Postupně jsem nabíral vědomosti, přiučil jsem se i na Mikulovsku. Tady na Hradišti mne učili vinaři Bohuš Turek a Tonda Ryšánek. Od nich jsem chytal rozumy.

Od kdy víno prodáváte?
Plnohodnotnou profesionální výrobu jsme rozjeli v roce 1993. Tehdy jsme hledali název pro firmu a jedna známá mne upozornila na sousloví Gutta Fortunae, což znamená kapka štěstí. Pod touto značkou víno dodnes prodáváme.

close zoom_in Máte vlastní vinohrad?
Máme jen malý vinohrad na takzvaných Lajnách. O této poloze místní vinaři tvrdí, že není o nic horší, než obdivovaná a slavná vinice Šobes, která se nachází o několik kilometrů dál proti toku řeky Dyje. Ve vinohradu jsou zastoupeny odrůdy Ryzlink Vlašský, Müller Thurgau a Svatovavřinecké. Jenže tento vinohrad nestačil. Podařilo se nám kontaktovat špičkové pěstitele, od kterých každoročně nakupujeme vysoce kvalitní hrozny. Například hodně červeného nakupujeme v Hruškách u Břeclavi. Z jednotlivých vinařských poloh si vybíráme hrozny, které nesou charakter odrůdy znojemské vinařské podoblasti.

Má váš archiv specialitu?
Pro prodej archivuji od roku 1996. Archiv obsahuje například poslední Ryzlink Rýnský ze Šobesu. To byla tehdy poslední možnost koupit toto víno, než vinohrad získal Znovín. Máme tam ryňák, vlašák či veltlín ročník 99, vavřinec 2002 i nějakou Pálavu.

Získali jste za svá vína nějaká ocenění?
Přiznám se, že od výstav pomalu ustupujeme. Navíc se mi nestalo, že by za těch třicet let, co vystavuji, přišel konkrétní zákazník s tím, že o našem víně ví právě z výstavy. Úspěchy jsme získali třeba v Šatově za Svatovavřinecké 2002 a nějaký Ryzlink Rýnský či Mopr.

Tip vinaře
Pálava 2003, pozdní sběr.
Suché. Zbytkový cukr 4 g, kyseliny 5g. Krásné aromatické, harmonické víno. Jde o křížence odrůd Tramín červený a Müller Thurgau. Z tramínu má toto víno aroma, jemnost a sladěnost z druhé odrůdy. Hodí se k bílým masům případně dezertům, ale i k běžnému pití. Poslední dobou je hodně rozšířena a žádána hlavně u žen.