Mezi cennými kovy bylo celkem 509 zlatých. Moravští a čeští vinaři získali dále celkem dvanáct titulů šampiona, tedy ocenění pro vína, která buď celkově, nebo ve svých kategoriích nenašla na soutěžích konkurenta. „Loňský rok byl opět z pohledu ocenění na mezinárodních soutěží vín pro moravská a česká vína velmi úspěšný. To je dobře nejen jako potvrzení světové kvality našich vín, ale hlavně to podporuje stále silnější exportní ambice našich vinařů," sdělil ředitel Vinařského fondu Zbyněk Vičar.

Úspěchy moravských a českých vinařů na zahraničních soutěžích v roce 2023. Infografika: Deník/Markéta EvjákováÚspěchy moravských a českých vinařů na zahraničních soutěžích v roce 2023. Infografika: Deník/Markéta EvjákováZdroj: Deník/Michal Hrabal

Vinařstvím z České republiky se dařilo v Evropě, v Americe, Asii nebo Africe. „Často bodovaly naše tradiční odrůdy jako je Müller Thurgau, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené mezi bílými víny a Frankovka a Svatovavřinecké mezi červenými, tedy vína nejtypičtější pro náš region, která nejsou v zahraničí tolik zažitá,“ zmínil Vičar.

Přední český vinař slaví kulatiny. Miloši Michlovskému je sedmdesát
Přední český vinař slaví. Miloši Michlovskému z jižní Moravy je sedmdesát

Největší úspěch v počtu obdržených medailí zaznamenala moravská a česká vína ve Vídni na soutěži AWC Vienna. Vinaři přivezli celkem 302 medailí, z toho třiadevadesát zlatých. Hned pět šampionů měli moravští vinaři z mezinárodní soutěže bílých vín Le Mondial des Vins Blancs Strasbourg.

Nejlepším vínem v soutěži Cool Climate Wine Awards v Krakově se stalo slámové víno Pálava z roku 2021 od Révy Rakvice. V soutěži Bacchus Madrid ocenili jako nejlepšího enologa v kategorii tichých vín Jiřího Tomana, který je hlavním enoélogem a sklepmistrem B\V Vinařství z Milotic na Hodonínsku.