U silnice do Vrbovce, odbočující z hlavního tahu směřujícího ze Znojma na hraniční přechod Hatě, by měla být speciální dopravní značka: Pozor, vinaři.

Sklepy největší vinařské obce na Znojemsku leží totiž přímo u frekventované cesty, po které jezdí nejen místní, ale i běžní návštěvníci regionu, nebo dokonce sexuchtiví řidiči. Vrbovec je totiž znám i velkým počtem nočních klubů.

S nynějším začátkem sběru a zpracování hroznů se práce ve sklepní uličce stává pro vinaře zvláště nebezpečnou. Mnozí z nich si stěžují, že v místě, kde silnice sousedí s jejich vinnými sklepy, projíždějí auta a motorky zbytečně vysokou rychlostí. Řidiči ohrožují nejen sebe, ale především výrobce vína, kteří se právě touto dobou v okolí sklípků nejvíce pohybují.

„Otevřu dveře sklípku a kolem mě se často jenom mihne motorka nebo silné auto. Cítím, jak se mi zavlní vlasy. Když je tady nějaká žena, tak se jí zvedá sukně,“ popsal své pocity vinař z Vrbovce, který si nepřál zveřejnit své jméno.

„Vždycky když jezdím při vinobraní do sklepa, jsem pomalejší. Táhnu za autem vozík, na kterém mám naložené posbírané hrozny. Musím se tu kolikrát i otáčet. Necítím se na silnici vůbec bezpečně, protože auta kolem projíždí devadesátkou, někdy ale i rychlostí sto padesát,“ řekl vinař.

Místní by proto chtěli, aby se na začátku silnice objevila značka omezující rychlost.
„Velký provoz je na silnici kolem sklepů celý rok. Ale nejhorší situace je o víkendu. Jezdím na kole a bojím se, že mě některý blázen srazí. Myslím si, že kdyby se umístila v těchto místech značka s omezením rychlosti, určitě by to situaci trochu zlepšilo,“ řekla vinařka z Vrbovce Ludmila Šnajderová.

Snížit rychlost

Starosta Vrbovce Libor Kubík hodlá v této věci pomoci.„Chtěl bych co nejdříve zjistit, jaké má obec možnosti,“ uvedl Kubík.
Omezení rychlosti by přivítali i lidé z Vinařského informačního centra společnosti Ampelos, které sídlí u hlavní silnice.

„Otázkou však je, zda by snížení rychlosti něco výrazně vyřešilo,“ řekl ředitel společnosti Lukáš Kylián.
Podle názoru dopravní policie není potřeba ve vrbovecké sklepní uličce řešit dopravní omezení.

„Policie v tomto úseku pravidelně provádí kontroly a dopravní měření. Neplánuje však žádná omezení, která se týkají dopravního značení. V tomto úseku je už ale nyní zákaz předjíždění,“ řekla mluvčí znojemského okresního policejního ředitelství Lenka Drahokoupilová.

Vrbovec je obec s dlouhou vinařskou tradicí. Nejvýznamnější sklepní lokalitou je právě řada sklípků s lisovnami kolem silnice. Vede z Vrbovce severozápadním směrem a vyúsťuje na státní silnici.

Podle místních vinařů se situace na silnici v bezprostřední blízkosti sklepů výrazně zhoršila v posledním desetiletí. Bezpečně se tu necítí hlavně o víkendech.

Sklepy v obci

Lépe jsou na tom například Jaroslavice, které mají sklepní uličku rovněž na hlavní silnici vedoucí do obce.
„Situace se u nás zlepšila. Dříve jsme měli značku začátek obce Jaroslavice až u hřbitova v půlce kopce. Nyní ji máme na začátku, tedy před začátkem sklepní uličky. Většina řidičů značku respektuje a už kolem sklepů jezdí jen povolenou padesátkou,“ popsal starosta Jaroslavic Petr Zálešák.