„Spolupracujeme s iniciativou Vinaři jdou na dřeň Pavla Laciny, která dělala úspěšná nábor do registru dárců už loni na vinobraní. My šperkařky budeme na místě tvořit šperky a každá jsme také několik našich výtvorů darovaly do prodeje. Lidé si je mohou na místě koupit, peníze půjdou do zapečetěných pokladniček a celý výtěžek odvedeme Nadaci pro transplantaci kostní dřeně,“ uvedla šperkařka Iveta Hlobilová, propagátorka dárcovství kostní dřeně.

S leukémií a úspěšnou transplantací dřeně má zkušenost ve vlastní rodině. „Tentokrát se snažíme pomoci i devatenáctiletému Markovi ze Znojma, u kterého lékaři leukémii zjistili letos v červnu a nyní čeká na vhodného dárce,“ připomněla Hlobilová.

Na omezení dopravy a rušení parkovacích míst se od pondělí připraví řidiči ve Znojmě na ulici Horní Česká.
Uzavírka, málo parkovacích míst. Ve Znojmě čekejte omezení v dopravě

Jak dodala, zápis do registru je jednoduchý. „Přihlásit se mohou zdraví lidé do pětatřiceti let. Vyplní dotazník, na místě si udělají velmi jednoduchý stěr ústích sliznic, který odešleme do laboratoře a ta z něj zjistí takzvané transplantační znaky,“ popsala Hlobilová. Celá řada akcí na podporu dárcovství kostní dřeně přispěla k tomu, že do registru přibyly v posledních dvou letech jména stovek potenciálních dárců ze Znojemska.