Přímo u hlavní silnice ze Znojma na Brno by už v přespříštím roce měl stát zbrusu nový vinařský areál. U jedné ze svých vinic ho chtějí vybudovat Vinné sklepy Lechovice, druhé největší vinařství regionu. Na krajském úřadě už posuzují vliv stavby na životní prostředí.

„V současné době máme rozpracovaných více projektů. Co se týče plánované stavby vinařského areálu u Lechovic, bude se jednat o zájezdní hostinec, penzion, fitness, vinařství s vinným sklepem a vinnou boudou,“ prozradil spolumajitel Vinných sklepů Lechovice Ivan Kalaš.
Ještě před letošním vinobraním má svůj hotel přímo ve Znojmě otevřít i vinařství Lahofer.

„Asi šedesát procent nákladů nám pokryla dotace Evropské unie,“ řekl jednatel vinařství Lahofer Stanislav Lancouch.
O evropské peníze chtějí požádat i lechovičtí vinaři. „Rozvoj cestovního ruchu a propagace vinařství si nějakou tu dotaci zaslouží,“ domnívá se Kalaš.

Lahofer podal žádost o finanční příspěvek i městu Znojmu. To ji však zatím nevyhodnotilo. Vinařství začalo s opravou dvou historických domů na Veselé ulici v centru Znojma vloni na podzim. Po roce stavebních prací mohou zájemci do nového komplexu nahlédnout. „Bude tam jak vinotéka a obchod, tak i vinařství. Zákazníkům nabídneme všechna vína z naší produkce, ale také ostatní regionální vinaře: Kořínka, Horta, Barabáše, Hodonice či Znovín,“ láká na širokou nabídku vín znojemské podoblasti Lancouch.

„Otevřena bude restaurace s pětačtyřiceti místy. Dva vinné sklípky, menší a větší, budou spíše na společenské akce. Mít je otevřené denně je provozně neúnosné,“ řekl Lancouch.

Lechovický areál by se mohl začít stavět příští podzim a nejpozději začátkem roku 2012 by měl být otevřen veřejnosti. Projekt je plánován na sedmdesát milionů korun a má ležet na ploše přesahující osmnáct tisíc čtverečních metrů.

„Bude situován přímo u hlavní silnice ze Znojma na Brno. I tím by měl být turisticky přitažlivý,“ uvedl Kalaš.
Hotel Lahofer už s pracemi finišuje. „Do interiérů navážíme nábytek, zvenku zbývá dodělat fasádu a umístit reklamu. Otevřít bychom chtěli v pondělí sedmého, tedy týden před vinobraním,“ plánuje Lancouch.

Průkopníkem vinařské turistiky na Znojemsku je ale největší regionální vinařská společnost – Znovín Znojmo. „Každoročně zaznamenáváme nárůst počtu našich odběratelů právě díky našim aktivitám v oblasti turistiky. Jistě je to cesta, jak zvednout odbyt vína i třeba v dobách krize,“ shrnul ředitel Znovínu Znojmo Pavel Vajčner.

JAKUB KRAINER