Jedním z poškozených vinařství na Znojemsku je například Tasovické vinařství, které je součástí Zemědělského družstva Hodonice. „Mráz zasáhl plochy, u kterých se to dalo předpokládat, zejména na krajích pozemků a v dolinách. Poškození není fatální, ale je viditelné, u hroznů jdou škody do řádů nižších statisíců, pokud to přepočteme na víno, je to násobně více, až k milionu,“ uvedl za družstvo Michal Mikulenčák.

Škodu už nahlásili pojišťovně. „Hlásili jsme poškozených asi sedm až deset hektarů z více než padesáti procent, celkově tedy asi pět až šest hektarů. Poškozeny jsou různé odrůdy v různých místech. Nejhůře jsou na tom soukromníci, tam škody raději nepočítám,“ dodal.

Ohrožení suchem

Poškození zhodnotil i Jaromír Čepička, odborník na vinařství a ovocnářství. „U vinné révy počítáme se škodou do patnácti procent, jsou však místa, kde je poškozeno až čtyřicet procent úrody. Mám také svůj malý vinohrádek. Zmrzly mi všechny dvouleté výhonky. Další závažnou věcí je sucho. Vypadá to, že uhyne dost mladých podsazených výhonků,“ uzavřel Čepička.

Náhrady škody

O kompenzaci za ztráty způsobené mrazem pro zemědělce jednala v úterý vláda. Zástupci vinařů se shodli, že kompenzace požadovat nebudou.

Místo toho žádají, aby vláda ustoupila od záměru zavést spotřební daň na tichá vína. Poukazují na to, že jsou zvyklí podnikat v souladu s přírodou.

Počítají s tím, že jsou lepší a horší období. „Faktem je, že profese i životy farmářů a zemědělců jsou spjaty s vyšším podnikatelským rizikem a ne vždy si mohou v krajině poradit sami. Vinařina je navíc obor s dlouhým výrobním poločasem. Dle toho se chováme a plánujeme. Proto požadujeme ustoupení od debat o zavedení spotřební daně na tichá vína," uvedl prezident Svazu vinařů České republiky Martin Chlad.

Spotřební daň na tichá vína

Proti zavedení daně se vinaři vymezují dlouhodobě. Brání se například pomocí petic, v minulém měsíci proti dani vystoupili v Mikulově studenti vinohradnictví a vinařství ve formě protestu. Po zavedení daně by podle vinařů došlo k nárůstu cen tuzemských vín, v levné zahraniční konkurenci by tak neměli šanci.

Na zranitelnost oboru vinařství upozorňuje i iniciativa vinařů s heslem Pozor!Křehké. Požaduje zachování stejných tržních podmínek, jako mají všechny vinařské země Evropy.

Politici se v úterý 7. května setkali s vinaři ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku. Deník o tom informoval ZDE.

Se zavedením daně nesouhlasí kromě dalších politiků i senátor Tomáš Třetina. „Zúčastnil jsem se setkání s moravskými vinaři na téma zdanění tichého vína. Tuto daň odmítám, myslím si, že škody, které může napáchat, si navrhovatelé dostatečně neuvědomují. Spolu s ostatními moravskými politiky jsme jasné deklarovali podporu našim vinařům," vzkázal na sociálních sítích Třetina.