Vína s elegancí, lehkostí a vlastní filozofií dělí Halkoci do přehledných řad. „Důvěru vkládá v tradiční odrůdy regionu, zejména veltlíny a ryzlinky. Ty jsou sklízeny ze špičkových tratí Znojemska,“ poukázal předseda spolku VOC Znojmo František Koudela.

Mladý vinař směr VOC dle svých slov sleduje dlouhodobě. „Souzním s myšlenkou spolku. Oceňuji možnost působit po boku věhlasných vinařů, těším se na další rozvoj a pilování typických znojemských vín,“ poukázal Lukáš Halkoci.

Jeho přístup k vinařskému řemeslu a zapálení pro víno je pro spolek VOC Znojmo přínosem. „Už dříve jsem zaznamenal úspěchy vín Vinařství Halkoci na soutěžích, například Sauvignon se stal šampionem Národní soutěže vín Znojemské podoblasti 2023,“ komentoval předseda spolku Koudela.

František Koudela vede Znojemskou Besedu deset let.
Vinobraní by mělo být pozvánkou na celý rok, říká ředitel Znojemské Besedy

Označení VOC Znojmo, tedy vína originální certifikace, nesou vybraná vína ze Znojemska, kde se zrodil první apelační systém v České republice.

Schvalovací systém pro udělení označení VOC Znojmo byl úspěšně dovršen v roce 2009. „Apelační systém se týká vín ze tří nejtypičtějších odrůd Znojemska, Sauvignonu, Ryzlinku rýnského a Veltlínského zeleného, případně jejich cuvée, která vykazují regionálně typický, jednotný chuťový profil,“ upřesnil Koudela.

Od roku 2013 se apelační systém VOC Znojmo rozrostl o exkluzivní Královskou řadu, jejíž vína mají velký potenciál ke zrání na lahvi. Systém se vyznačuje náročnými požadavky na kvalitu vín.

Festival Vína VOC Znojmo zaplní Horní náměstí už 4. května.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Podívejte se, jak vypadal Festival Vína VOC Znojmo loni

Zdroj: Youtube