„Šobes je jednou z nejlepších a nejstarších vinic v Evropě a také oblíbeným výletním cílem místních i turistů. Rozhodli jsme se proto podpořit snahy podniku Znovín Znojmo, který vinici vlastní a rád by ji na seznam UNESCO zapsal. Pokud by se to podařilo, znamenalo by to pro naše město i celý region obrovský úspěch a vyšší prestiž,“ sdělil starosta Znojma Jan Grois.

Společný postup v otázce Šobesu a UNESCO je podle ředitele Znovínu Znojmo Pavla Vajčnera dobrý nápad. „Žijeme v přesvědčení, že všechny významné vinařské státy mají jednu dvě oblasti v UNESCO, naše republika by si taky jednu zasloužila. Zapsáním vinice Šobes do UNESCO by pomohlo známosti, potažmo i exportu vín z celé České republiky. Dali bychom světu signál, že vinařství na Moravě má velmi dlouhou tradici a je potřeba s ním počítat. Jsme ale teprve na začátku,“ doplnil Vajčner.

Studie má být hotová ještě letos. "Vypracuje ji profesor Pavel Pavloušek, který působí na Mendelově univerzitě v Brně a na výzkumech vinice Šobes se již v minulosti podílel. Pavloušek zanalyzuje detailně celou lokalitu, zmapuje její historii, klimatické podmínky a jejich specifika a podmínky reliéfu vinic," doplnila Maršounová.

Šobes se nachází na území Národního parku Podyjí. Vedení parku se snahy Znojma a Znovínu podle ředitele Vajčnera nezamlouvají. Samotný národní park přitom podmínky UNESCO pro přijetí nesplňuje. „Je danou realitou, že ani v případě nominace do takzvané smíšené položky, tedy kulturního a přírodního statku, by šance na zařazení do indikativního národního seznamu na úspěch nebyla,“ konstatoval před časem ředitel parku Tomáš Rothröckl.

Prakticky na dohled má vinici Šobes ze svého hotelu Vinice Hnanice jeho majitel Jiří Hamza. „Památky UNESCO přináší často předimenzovaný turistický ruch. Z jedné strany to může znamenat přínos pro region a další nové turisty, na druhou stranu na vše musí být připravená infrastruktura,“ naznačil známý podnikatel a Prezident Českého svazu biatlonu Hamza.