Zvláštní cenu za nejlepší šumivé víno v soutěži bralo Chateau Bzenec. Bodovalo s ryzlinkovým sektem Chateau Bzenec brut 2017.

„Původně plánovaný termín soutěže byl příliš krátce po palestinskému útoku na hudebním festivalu. Nezbylo tak, než soutěž odložit a z Terravina 2023 se stalo Terravino 2024. Je ale dobře, že se nakonec soutěž podařilo uspořádat. Zejména pro naše vinaře. Soutěž je vysoce ceněna a oni dosáhli mimořádného úspěchu. Dali tím o sobě vědět i v pro nás vzdálenější části světa, kterou si mnozí s vínem ani nespojují,“ komentoval soutěž mezinárodní expert v oboru vína Luboš Bárta.

Na snímku fotograf Zdeněk Dvořák.
Zdeněk Dvořák umí. Fotky z vinobraní ve Znojmě jsou ve finále Czech Press Photo

Moravští a čeští vinaři získali v Izraeli celkem šest velkých zlatých, sedmnáct zlatých a čtyřiatřicet stříbrných medailí. Nejúspěšnějším vinařstvím z České republiky se stalo Chateau Bzenec se ziskem dvou velkých zlatých, zlatých i stříbrných medailí. Následovalo vinařství Gotberg se dvěma velkými zlatými medailemi, jednou zlatou a jednou stříbrnou.

Velké zlaté medaile:

  • Vinné sklepy Lechovice - Pálava, výběr z bobulí, 2021 - mezinárodní šampion soutěže, nejlépe hodnocené víno z ČR
  • Chateau Bzenec - Chateau Bzenec brut, 2017 - zvláštní cena pro nejlepší šumivé víno soutěže
  • Chateau Bzenec - Chateau Bzenec brut, 2021
  • Gotberg - Pálava, výběr z cibéb, 2022
  • Gotberg - Pálava, ledové, 2022
  • Vinařství Pavlov - Pálava SOLITÉR, 2021

Vinaři z Čech a Moravy přihlásili do soutěže celkem 104 vín. Soutěž vín Terravino se koná v izraelském Tel-Avivu a jde o největší soutěž vín na Blízkém východě. Odborníci tam pravidelně hodnotí více než pět set vín z celého světa.