V prvním patře se ozývá cinkot skleniček a nezaměnitelný zvuk cimbálu. „Jsem rád, že jste dorazili a neschvátila vás chřipka. Ostatně, víno léčí a dnešek je výborná příležitost pro prevenci,“ nabádá přítomné k popíjení zpěvák Jožka Šmukař.

Sklízí uznalé pokyvování hlavou i úsměvy. Návštěvníci se nenechávají pobízet a vedlejší sál, kde je připravená degustace, berou takřka útokem. „Rozhodli jsme se přijít na poslední chvíli a nelitujeme. Je moc pěkný den, a navíc tady v sálech je příjemné teplo. Sešli jsme se tady s přáteli a nevíme, jaká vína dřív ochutnat,“ usmívá se Blanka Mlynářová.

Ilustrační foto.
Sjel ze srázu a převrátil auto. Hasiči ho museli vytáhnout pomocí jeřábu

Všechny stoly jsou beznadějně obsazené a novým příchozím nezbývá nic jiného než postávat mezi stoly. V sálech to hučí jako v úle. Hlasitý hovor ale brzy přehluší cimbálovka. „Lepší je vínečko, nežli voda lepší je cérečka nežli vdova,“ zpívá Šmukař a někteří návštěvníci se k němu přidávají.

Rodiče, kteří vzali na košt malé děti, netuší, o jaké zpestření programu se postarají. Cimbál i moravské písničky je nutí tančit do rytmu a zjevně nechtějí ani nemohou přestat. Smysl pro rytmus vítězí.

Někteří milovníci vína si po pár hodinách ochutnávání dávají malou pauzu. Okukují v chodbách staré bednářské i vinařské artefakty a prohlíží si obrazy na stěnách. „Čas od času sem na košt zajdeme, ale až teď jsem si všiml, co je tady zajímavých věcí. Akce je to podařená. K vínu patří i muzika a pěkné prostředí, což se tady podařilo prvotřídně,“ míní Jakub Václavek.

Mezinárodní expedice vedená Oldřichem Štosem z Blanska zdolala Chamjé Khola, největší kaňon světa.
Pokořil největší kaňon světa. Věděl jsem, že nemusím přežít, přiznal šéf výpravy