V konkurenci téměř tisíce vín z šestnácti zemí získala česká vína dvě velké zlaté medaile a osm zlatých medailí. Mezi medailisty figurovalo Vinařství Piálek & Jäger, které si na konto připsalo velkou zlatou medaili Gran Oro za svůj Ryzlink rýnský VOC 2020 i zlatou medaili de Oro. „Chile je světovou velmocí v produkci vína, proto je medaile z této soutěže opravdu významným úspěchem,“ ocenil členské vinařství předseda VOC Znojmo František Koudela.

Znamená to podle něj důležitou pomoc českým vinařům ke vstupu na trhy na americkém kontinentu i v ostatních částech světa.

Vánoční strom na Masarykově náměstí ve Znojmě.
Zbyly jim brusle, kolo a divadlo: ani ve Znojmě strom společně nerozsvítí

Svěží a dlouhý ryzlink s dominující meruňkou, tak popsali oceněné víno jeho výrobci. „Má krásnou mineralitu a pevnou kyselinkou, je plný, s nekonečnou dochutí a šťavnatostí,“ shodli se Kamil Piálek a Jaroslav Jäger.

Největší mezinárodní soutěže vín v Latinské Americe se každým rokem účastní stále více soutěžících z různých zemí světa. Třetinu účastníků letošního šestadvacátého ročníku soutěže, která vznikla před více než čtvrt stoletím především na podporu rozvoje chilského vinařství, tvořili zahraniční účastníci. Vedle vín z České republiky se představila vína ze Slovenska, Francie, Brazílie či Peru.

Rozsvícení vánočního stromu na náměstí Svobody v Brně.
Vánoční stromy se rozsvítí na jižní Moravě tajně, ruší se akce kvůli viru

Součástí soutěže byl i slavnostní český večer, na kterém se v českých kulisách kromě našich vín a likérů představilo odborné veřejnosti rovněž české pivo a tradiční pokrmy. Prezentace českých zástupců v soutěži byla umožněna díky podpoře Ministerstva zemědělství.