Jedním z největších taháků sobotního dne bude historický průvod krále Jana Lucemburského s družinou. Několik stovek lidí v kostýmech, z toho někteří na koních, ale také například lovecká skupina se psy či tradiční plivači ohňů vyrazí na pochod městem ve dvě hodiny odpoledne. O hodinu později přijdou na hlavní tribunu na Masarykově náměstí, kde bude historická scéna.

V roli krále se i letos představí znojemský rodák, herec Miroslav Hrabě. „Na roli jsem se samozřejmě připravoval, i když už krále zahraji počtvrté. Před samotným Vinobraním jsme měli dvě generálky. Byla zábava. Pan režisér Beran má vše pevně v rukou," zasmál se herec Hrabě.

ČTĚTE TAKÉ: Největší vinařský svátek v zemi začal. Ve Znojmě odstartovalo Vinobraní

Průvod bude tradičně plný kostýmovaných postav od královského páru na koních a jeho doprovodu. „Také letos v něm bude spousta zvířat od dravých ptáků přes psy a také letos lidé uvidí velbloudy. Prostě ukážeme to nejlepší, co v České republice v rámci historických souborů existuje," konstatoval režisér Václav Beran.

Centrem Znojma se i dnes budou pohybovat davy lidí. O jejich bezpečí se bude starat státní i městská policie. „Naším úkolem bude v co největší míře eliminovat pouliční kriminalitu a zabránit řízení vozidel pod vlivem alkoholu. Do akce máme nasazené policisty v uniformách, psovody se psy, jízdní oddíl na koních i kriminalisty v civilním oblečení. Ve městě budou i strážníci městské policie," informovala policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Do Znojma v sobotu proti plánu bohužel nepřijede zpěvačka Eva Pilarová. „Kvůli zdravotním potížím nepřijede, v programu ji zastoupí zpěvačka Olga Lounová se svojí kapelou," informoval Jaroslav Chaloupecký ze Znojemské Besedy. Koncert Olgy Lounové bude o půl deváté večer na Horním náměstí.