Rekordních osmdesát tisíc návštěvníků prošlo letos branami Znojemského historického vinobraní. V polistopadové obnovené historii vinobraní je to rekord, na největší tuzemskou oslavu vína a burčáku pravidelně chodilo mezi čtyřiceti a šedesáti tisíci lidmi.

„V tomto čísle jsou třeba i bydlící a hosté. Přesný počet platících diváků budeme znát v týdnu. Stejně tak i detailnější analýzu toho, zda přišlo více lidí v pátek, či v sobotu,“ řekl pověřený ředitel Znojemské Besedy Oto Mašek.

Historické rekordy tak i letos odolaly. V roce 1967 si průvod krále Jana Lucemburského přišlo podle pamětníků prohlédnout sto deset tisíc lidí, o dva roky později rovných sto tisíc.

Přesto je letošní osmdesátitisícová návštěva úspěchem. Ve stejném termínu konané Mikulovské vinobraní napočítalo třicet tisíc diváků. I to je ale nárůst, vloni jich bylo o deset tisíc méně.

Historický průvod, program a technické vybavení na hlavním pódiu, tržiště, rytířská klání v Louckém klášteře. To všechno návštěvníci ve Znojmě chválili. Většině dotázaných ale nepřirostl k srdci nový král, kterého po znojemském herci Marku Čapounovi představoval Jiří Pomeje. „Král byl za všechna vinobraní asi nejslabší. V průvodu mu chyběla gradace, s rolí se pořádně nesžil. Viděl jsem ho i v pátek při turnajích v Louce, kde působil velmi nepatřičně,“ shrnul jako jeden z mnoha Ludvík Přinosil.

„K věcem, které se zrovna nepovedly, patří vystoupení Jiřího Pomeje v roli krále. Osobně bych se vrátil k původnímu králi, kterého jsme měli a který zastával svou roli velice brilantně,“ uznal i ředitel Mašek.

„Zejména v pátek byl král rozhozený. Když jsem zjišťoval, co se stalo, bylo mi řečeno, že ta masa lidí na náměstí ho zkrátka vyvedla z míry. Asi něco takového v životě neviděl. Prý čekal nějakých pár set lidí a to, co viděl na náměstí, ho asi dostalo,“ dodal Mašek.

Nadšený byl z vinobraní znojemský starosta Petr Nezveda. „Ten, kdo na vinobraní byl a měl oči otevřené, tak viděl, že akce přinesla změnu. Osobně mě nadchl Olympic a Lucie Bílá. Menší mouchy bych samozřejmě našel. Vyladit se musí zejména výměna vstupenek za pásky, která hlavně v pátek poměrně zdržovala lidi u bran,“ zamyslel se starosta Znojma Petr Nezveda.

MARTIN MOŠTĚK
DANIEL SMOLA