„Historický rámec vinobraní je daný, ale rádi bychom letošní program oživili. Organizátor by měl nabídnout zajímavou změnu a jistou kreativitu. Několik let program zajišťovala agentura Znojemia,“ řekl starosta Znojma Petr Nezveda.

Tato agentura je však v konkurzním řízení. Její majitel má zájem spolupodílet se opět na organizaci.

„Určitě se přihlásím také do letošního výběrového řízení na organizaci historického vinobraní. Sice už ne jako agentura, ale jako soukromá osoba,“ potvrdil podnikatel Vlastimil Rakušan. Městu chce nabídnout standard, který zahrnuje mimo jiné organizaci historického průvodu. „Jde o více, než čtyřsethlavý průvod, jehož náročnou organizaci už máme léty vyzkoušenou. O nových věcech bych se nerad ještě před ukončením výběrového řízení zmiňoval,“ dodal Rakušan.

Do výběrového klání se přihlásila také reklamní agentura Petra Kofroně. Její majitel hodlá zatraktivnit celý historický program.

„Konkurence se nebojíme. Myslím si, že máme co nabídnout, proto se chceme zúčastnit výběrového řízení a atraktivně zpracovat průvod, scénu, tržiště i rytířské turnaje,“ uvedl Kofroň. Znojemská reklamní agentura Luboše Vitanovského o podobný typ podnikání neprojevila zájem. „Nepřihlásili jsme se, protože historický program v tomto rozsahu není přesně to, co bychom chtěli dělat. Dokážu si představit, že bychom se přihlásili, ale ne za každou cenu. Neumíme za málo peněz hodně muziky,“ uvedl Vitanovský.

Podle jeho představ by v průvod měl být profesionálnější s kostýmy třeba z Barrandova.

Znojemská Beseda přijímá písemné přihlášky na pořádání historického průvodu, scény, tržiště a rytířských turnajů. „Každý si může určit, jestli chce pořádat pouze jednotlivé akce nebo celý rozsah historického scénáře,“ sdělila mluvčí radnice Denisa Šipošová.

Pro řadu lidí je jedním z důvodů k návštěvě akce i setkání s přáteli. „Do Znojma na vinobraní jezdíme každoročně. Máme tu rodinu a hodně přátel. Vždycky se moc těšíme na setkání s nimi, na dobrý burčák, kulturní a historický program. Děti se zase pobaví na atrakcích. Pravidelně chodíme do Louckého kláštera na rytířské turnaje,“ řekla Yvona Pevná z Rožmitálu pod Třemšínem.

Větší změny v programu by uvítala jedna z pravidelných účastnic svátku vína. „Kvůli vinobraní bych už do Znojma nejela. Pro místní už program není příliš atraktivní. Je to ale dobrá příležitost na setkání s přáteli, se kterými se nevidím třeba celý rok,“ řekla Veronika Bourková, znojmačka, která v současné době žije v Brně.