To letošní nabídne několik novinek. Davu pokyne nová královna, hlavní tribuna bude zatřešená a průvod změní trasu.

„Budeme mít připraveno zhruba dvacet tisíc litrů burčáku. Lidem na vinobraní budeme prodávat muškát moravský a müllerku,“ řekl ředitel Znovínu Pavel Vajčner.
Na muškát moravský se mohou těšit i vyznavači vín z Vinných sklepů Lechovice. „Na vinobraní máme nachystáno třicet tisíc litrů burčáku,“ sdělil spolumajitel Vinných sklepů Lechovice Pavel Michalovič.
Ulicemi centra města projde za dva dny asi padesát tisíc lidí. Znojemští policisté chtějí na minimum snížit počet kapesních krádeží, narušování klidu i řízení aut s alkoholem.

„Kromě běžného výkonu služby bude do ulic nasazeno několik desítek policistů navíc. V souvislosti s bujarým veselím a konzumací alkoholu předpokládáme, že může docházet i k celé řadě deliktů. Z toho důvodu se budou na akci podílet vedle státní policie znojemského okresu i jízdní oddíl a dopravní policie z Brna a samozřejmě i městští strážníci,“ vyčíslila chystané změny mluvčí znojemské policie Lenka Drahokoupilová.

Pokud se lidé na vinobraní zraní, mohou počítat s tím, že stany záchranářů najdou v centru města.

„Návštěvníci vinobraní najdou čtyři zdravotnická stanoviště, a to u lázní, na Václavském náměstí, v infocentru u radnice a v Domě umění. Na těchto místech budou k dispozici žákyně střední zdravotnické školy. Ty v případě závažnějšího zranění přivolají lékaře. Dále bude k dispozici jedna zvlášť vyčleněná asistenční služba,“ uvedl vedoucí lékař znojemské záchranné služby Arnošt Růžička.

Podle jeho slov záchranáři nejčastěji ošetřují kolapsy, mdloby a drobnější úrazy. „Nejzávažnější zranění, které se kdy na vinobraní stalo, byl pád z koně,“ dodal. Počet záchranářů bude stejný jako při loňském ročníku.