Na programu je Férová snídani. Pak přijde na řadu komentovaná prohlídka jedlé zahrady, kterou provede zahradník Tomáš Svoboda.

A to není všechno. „Následovat bude vaření s lektorkou Skutečně zdravé školy Andreou Hruškovou, která se zaměří na zpracování plodů zahrady tak, aby jídlo oslovilo i naše nejmenší. V plánu je i bleší trh, kde se budou vyměňovat zahradnické přebytky, jako jsou sazenice, oddělky rostlin, bylinky, nebo pokojové květiny,“ sdělil ředitel školy Jiří Beran.

Práce a vzdělávání na školní zahradě přináší podle autorů projektu dětem řadu pozitivních vlivů. „Otevírá nové možnosti poznávání prostředí, rostlin a přírodních jevů. Podporuje v nich respekt k přírodě a přispívá k lepším stravovacím návykům. Zároveň posiluje jejich koncentraci, představivost a sociální dovednosti. Za zmínku stojí i zvyšování sebevědomí a pocit hrdosti z dosažených úspěchů,“ shrnul ředitel a garant programu Tom Václavík.

Jedlá zahrada krumlovského gymnázia je bohatší o tři hrušně. Zasadili je studenti. Foto: archiv školyJedlá zahrada krumlovského gymnázia je bohatší o tři hrušně. Zasadili je studenti. Rok 2020. Foto: se souhlasem školyZdroj: Deník / VLP Externista

Projekt Škola v zahradě začali ve Višňové naplňovat loni na podzim. „Plán vybudovat plochy pro pěstování ovoce, zeleniny a bylinek v místě, kde se nacházel pouze trávník, byl velmi ambiciózní, ale vše se podařilo. A to díky zapojení velkého množství žáků, pracovníků školy, rodičů i dobrovolníků, za což jim patří velký dík,“ vzkázal ředitel Beran.

Společně založili různé typy záhonů a jedlý les. Žáci v pracovních činnostech vyrobili příbytky pro budoucí obyvatele zahrady. „Výsledkem žákovských projektů bylo vytvoření tříkomorového kompostéru, zavlažovacího systému, který využívá dešťovou vodu ze střechy školy, a nakonec i bylinkového záhonu,“ doplnil ředitel Beran.

Všechny součásti byly opatřeny popisky s QR kódy, kde jsou vysvětleny principy přírodního zahradničení, v koutech zahrady byly osazeny lavičky. Děti ze školní družiny předpěstovaly sazenice a záhony osázely. „Benefitem naší zahrady je vznik příjemného prostředí vhodného nejen pro pěstování plodin, učení v zahradě, ale také pro setkávání," zakončil Beran.

  • Jak vypadá podobná zahrada, zjistíte v přiloženém videu
Zdroj: Youtube

O projektu Jedlé školní zahrady

Grantovou výzvu realizují společně spolek Skutečně zdravá škola a společnost Lidl. Cílem spolupráce je podpora kultury zdravého a udržitelného stravování ve školách. Do druhého ročníku grantové výzvy na vybudování jedlých zahrad přihlásilo v roce 2023 své projekty pětadvacet škol zapojených v programu Skutečně zdravá škola. Zástupci programu vybrali šest, každá získala sto tisíc korun.