Višňové má jednu z nejstarších výstav vín v regionu, odkud tato tradice přišla?
Višňové není typickou vinařskou obcí. V jejím katastru jen jedna viniční trať. Před třiceti lety se ale skupina zahrádkářů a místních vinařů rozhodla, že tu uspořádá výstavu vín. Sešlo se tehdy zhruba třicet vzorků. Dnes jich tu máme přes čtyři sta. Samozřejmě, že jsou i z jiných oblastí než jen z okolí Višňové. Ve větších vinařských obcích tak dlouhá tradice výstav však není.

Odkud vinaři do Višňové přijíždějí?
Naše výstava už je hodně populární. Proto tu máme vzorky od profesionálních vinařů z celého Znojemska. Jsou tu ale i vína od lidí, kteří mají vinařství jen jako koníčka. Máme tu také slovenská vína. Dříve se účastnili i vinaři z Rakouska. Stále je to ale více přátelská a kamarádská akce než prestižní výstava.

Jak dlouho vám trvá příprava koštu?
Výstava se začíná chystat zhruba měsíc dopředu. Největší vypětí je ale poslední tři dny před akci. Celý rok se na tu akci těšíme. Baví nás to. A děláme to rádi.

Jak se vína a vinaři za třicet let změnili?
Když jsme začínali, byla módní červená vína. Pak se lidé začali více zajímat o vína bílá. V posledních letech je ale jednoznačně cítit nárůst kvality a poptávka po přívlastkových vínech.

Čím to?
Vinaře začalo víno živit. To dramaticky zvýšilo jeho kvalitu i množství přívlastkových vzorků. Je to současný trend. Pomohli tomu i peníze z dotací, vinařské stezky a celkový rozvoj agroturistiky.

Má vinařství ve Višňové budoucnost?
Lidé, kteří do vína investovali, připravují i své děti, aby měli komu své vinice odkázat. Ty teď studují speciální vinařské obory. A pomalu přebírají roli svých otců.