Prakticky zbytečné budou letošní volby v čtyřiadvaceti obcích na Znojemsku. I když do startu výběru nových zastupitelů, starostů a místostarostů schází ještě tři týdny, mají v řadě vesnic jasno. Do voleb tam jde jediné uskupení, voliči v podstatě nemají na výběr.

Jasno o vítězi mají v Bezkově i Bojanovicích, kde určitě vyhrají sdružení nezávislých. V Jiřicích u Miroslavi zase kandidují jen komunisté.

„Letos je to poprvé, co je v obci pouze jedna kandidátka. Moc mě to překvapilo, že se nikdo jiný nepřihlásil. Myslím si, že je tedy zbytečné, aby u nás volby byly,“ řekla starostka Jiřic u Miroslavi Magda Hladíková.

Podle ní může jít o dva důvody nezájmu. „Buď se lidem nechce hrnout do politiky, nebo jim nic nevadí a jsou spokojení s tím, jak to děláme,“ dodala žena s číslem jedna na soupisce do voleb.

Na jediné kandidátce ve své obci je i současný starosta Bezkova Jaroslav Kučera. „Naše zastupitelstvo se skládá z pěti členů, tři nám vypověděli kandidaturu. Měl jsem problém seznam vůbec doplnit,“ sdělil Kučera.

O tom, zda bude znovu vést obec, zatím neví. Je to ale pravděpodobné. „Je předčasné to řešit, vše je zatím otevřené. Ale když to řeknu lidově, tak se žádný jiný trouba než já nenašel. Měl jsem chuť taky se nezapsat na kandidátku, jenže by na ní nezbyl nikdo. Pokud budu opět starostovat, pokračoval bych v započaté práci. Hlavním úkolem je dokončení kanalizace,“ dodal Kučera.

Patnáctého a šestnáctého října se volby obejdou bez předchozího politického boje i v Bojanovicích. „Každé volby u nás bývá jenom jedna kandidátka. Myslím si, že důvodem je, že asi práci děláme dobře. V zastupitelstvu pracuji od roku 1990 a po celou dobu lidé neplatí za komunální odpad, dostávají příspěvek za každé narozené dítě, zařídili jsme internet. Nikdo jiný asi o práci pro obec nemá zájem. Když nám někdo z kandidátky vypadne, máme většinou problém ji doplnit,“ zhodnotil starosta Bojanovic Rudolf Bazala.

Zvláště v malých obcích však mohou být místní rádi, že se dala dohromady alespoň jedna kandidátka. „Není vůbec zájem. Jsme rádi, že tady vůbec někdo kandiduje,“ sdělil starosta Podhradí nad Dyjí a lídr Sdružení za rozvoj obce Petr Čálek.

Jedinou kandidátkou v obci je překvapená starostka Ctidružic. „Místní chtěli vytvořit více kandidátek, které by šly do voleb. Pravděpodobně se jim to však nepovedlo. Nám tedy nezbývá nic jiného, než pokračovat v započaté práci,“ řekla ctidružická starostka Jarmila Kratochvílová.

Žádného vyzyvatele nenašlo ani nynější vedení v Grešlovém Mýtě. „Jsem překvapený, že je pouze jedna kandidátka. Slyšel jsem totiž, že jsme měli soupeřit aspoň se třemi. Asi se nedohodli, nebo nestačili zapsat. Naším úkolem bude dotáhnout do konce kanalizaci. Chtěli bychom postavit víceúčelové hřiště a odbahnit rybník,“ popsal starosta Ivo Hos.