„Vlajku jsme vyvěsili už loni, protože se hrdě hlásíme k tomu, že jsme na Moravě, která má za sebou vynikající historii. Posílení zemského povědomí považuji za prospěšné,“ řekl starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

K zemskému patriotismu se jednoznačně přihlásil i starosta nedaleké Miroslavi Augustin Forman. „Cítím se Moravanem a moravské zájmy budu vždy hájit. Vyvěšení vlajky vnímám jako projev přihlášení se k zemské identitě a historii,“ argumentoval starosta.

Opačný názor vyslovil první muž Jevišovic Pavel Málek. „Ani loni, ani letos jsme se k iniciativě nepřipojili. Přijde mi to jako zbytečnost a vytváření umělých rozdělení. Není to aktuální záležitost, proto vlajku nevyvěsíme,“ sdělil starosta.

Oproti loňsku vyvěsí historickou zemskou vlajku znojemská radnice. Loni tehdejší radní iniciativu odmítli s tím, se městský prapor, který na radnici visí, je s historickou vlajkou téměř totožný. „Tentokrát rada výzvu k vyvěšení vlajky přijala. Myslím, že je dobré připomínat si naše dějiny a tradice. Znojmo má v moravské historii pevné a důležité místo. Proto je správné, že moravskou vlajku vyvěsíme,“ řekl místostarosta Pavel Balík.

V Hrušovanech nad Jevišovkou počítají s tím, že vlajku vyvěsí v létě ještě jednou. „K červencové iniciativě se město připojuje už podruhé. V srpnu pak znovu zavlaje při našich letních slavnostech,“ sdělil starosta Hrušovan Miroslav Miloš.

Žlutočervený prapor vyvěsí také radnice v Blížkovicích, Hevlíně a Višňové. Všechny tři obce se k iniciativě připojují poprvé. Starostové se shodli, že to považují za dobrý nápad. Ve Višňové ovšem čekají, zda jim pošta vlajku včas doručí. „Vlajku jsme objednali, zatím však nepřišla. Výzvu k jejímu vyvěšení jsem předložil k projednání zastupitelům a většina ji podpořila,“ řekl starosta Vladimír Korek.

Připomenutí tradice

Podobně mluvila i starostka Blížkovic Šárka Ježková.
„Dostali jsme na radnici výzvu, zaujala mne, a proto jsme vlajku pořídili a na svátek ji vyvěsíme. Cítíme se být Moravany, proto náš názor dáme touhle formou najevo. Brzy bude navíc velké cyrilometodějské výročí, je tedy vhodné, abychom si moravské tradice připomněli,“ uvedla Ježková.

Ke konci června evidovala Moravská národní obec, která výzvu připravila, přes dvě stě měst a obcí, které vlajku vyvěsí. „Loni jich bylo třiasedmdesát, včetně hejtmanství, které vyvěsí vlajku i letos. Radnice oslovují většinou místní lidé, které tahle myšlenka zaujme a chtějí ji podpořit i ve své obci nebo městě,“ řekl koordinátor výzvy Vladimír Novotný.

Zdůraznil přitom, že motivace iniciátorů není politická, ani nacionalistická. „Ukazuje, že v dnešní uniformní a konzumní době je na Moravě hodně lidí, kteří se hrdě hlásí k moravanství a zajímá je moravská historie. Proto se chtějí rozumně identifikovat se zemí, kde žijí. Vlajka je k tomu užitečným symbolem,“ řekl koordinátor.

Shodl se s ním i starosta Hevlína Drahomír Nosek. „Jsme vlastenci, za Moravu se bereme už roky, tak proč u příležitosti svátku nevyvěsit moravskou vlajku. Loni se k nám výzva nějak nedostala, ale letos se k iniciativě rádi přidáváme,“ sdělil Nosek.