Při posuzování bezmála padesátky přihlášených vzorků kladla komise degustátorů důraz na kvalitu a typičnost místních odrůd, kterými jsou Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené.

„Při zatříďování a hodnocení vybíráme Sauvignony s vůní broskvovou, černorybízovou, ananasovou, případně s minerálními tóny. U Ryzlinku rýnského je pak vůně medová, meruňková, pomerančové, případně minerální tóny. Veltlínské zelené se vyznačuje muškátovým nádechem, mandlovými tóny, kořenitostí a pepřnatostí, popřípadě minerálními tóny,“ poukázal František Koudela, předseda VOC Znojmo.

VInařství Halkoci je dvaadvacátýmnm členem spolku VOC Znojmo.
Lukáš Halkoci je prvním vinařem v rodině. Vinařství posílilo řady VOC Znojmo

Jak doplnil, vína těchto odrůd s označením VOC Znojmo již šestnáct let přináší zákazníkům jasně čitelné informace se zárukou kvality.

Pro vinaře znamená označení VOC Znojmo prestižní záležitost, svá vína do zatřídění proto pečlivě vybírají. „Počítají s profesionálním hodnocením, při kterém je každé víno senzoricky posuzováno. Nejvíce nově certifikovaných vín je odrůdy Sauvignon, a to devatenáct, následuje Veltlínské zelené se třinácti víny a Ryzlink rýnský má zastoupení v deseti různých vínech,“ vyjmenoval Koudela.

Vlkova věž zahájila sezonu 1. dubna.
Víkend s vínem v centru Znojma. Vlkova věž zahájila sezonu. Láká na výhled

Lahve s víny VOC Znojmo poznají lidé podle tradiční kontrolní pásky, která garantuje původ a výjimečnost vín z viničních tratí Znojemské vinařské podoblasti. „Vinař obdrží přesně tolik pásků, kolik lahví zatříděného vína VOC Znojmo měl v době odběru vzorků vín k zatřídění,“ řekl Koudela.

Pro vína s označením VOC platí striktní pravidla, dokonce přísnější, než definuje zákon. Zákazník tak má jistotu, že si kupuje kvalitní víno, typické pro danou oblast. Pro Znojemsko jsou to vína odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené, případně jejich cuvée. Aby ve vínech ještě více vynikl terroir, musí mít zbytkový cukr maximálně patnáct gramů na litr, což dává vínu typičtější charakterové vlastnosti.

Vína do apelačního systému VOC Znojmo zatřiďují odborníci vždy dvakrát ročně.