V parku se nachází zhruba desítka pramenů a studánek, některé jsou ale nyní kvůli suchým létům vyschlé. Jiné pak nesplňují požadavky hygieniků.

„Pravidelně kontrolujeme vodu v pěti studánkách. Letos jsme ale vodu v červenci odebrali a nechali ověřit v akreditované laboratoři jen ve třech. Studánka Pod Lipami nedaleko Havraníků je po dvou suchých letech bez vody a Plačkovu studánku u Čížova se ještě nepodařilo po sesuvu půdy opravit," přiblížila referentka pro vodní hospodářství správy parku Martina Kosová.

Nejhůře z testů pak podle správců parku vyšla studna u Popické kaple. „Voda tam, kromě nevyhovujících mikrobiologických ukazatelů, nesplňuje ani požadavky na zákal, množství železa a manganu," informoval mluvčí parku David Grossmann.

Přísnými měřítky hygieniků neprošly ani Mahrova studánka v blízkosti mostu Heleny Mniszkové na Vranovsku a ani Gruberova studánka u šobeské lávky v lokalitě Devíti mlýnů. Voda v nich nesplňuje požadavky na mikrobiologické ukazatele.

„Prakticky nám rozbor říká, že voda přišla do kontaktu se zbytky živočichů. To je ale v přírodě velmi pravděpodobné," doplnila Kosová.

Zdravý člověk se podle ní sice může s klidem v duši takové vody napít. Citlivějším lidem ale může požití takové vody způsobit zažívací potíže.

VOJTĚCH SMOLA