Na většině přírodních koupališť v Jihomoravském kraji se rekreanti nemusejí bát kožních problémů. Kvalita vody je i v teplém počasí dobrá nebo jen mírně zhoršená. Hygienici nedoporučují koupání pouze v rybníku za Oleksovicemi na Znojemsku. Vyplývá to z informací uvedených na webu Krajské hygienické stanice www.khsbrno.cz.

Oleksovický rybník hygienici plavcům nedoporučují od minulého týdne. Podobně hodnotili ještě nedávno také vodu ve Vranovské přehradě na pláži pod hradem Bítov a na Brněnské přehradě. V obou případech se však jakost vody později zlepšila a hygienici svá doporučení odvolali.

Například v Brně podle Miroslava Staňka z brněnské hygienické stanice pomohlo kvalitě vody to, že generace jednoho z druhů sinic začala odumírat a klesat ke dnu. Byl to druh, který ve vodě převládal. Podle odborníků je však třeba kvalitu vody dál sledovat, není vyloučeno, že se opět zhorší. Může se například rozmnožit jiný druh vodního květu.

I přes teplé počasí zůstává v kraji několik nádrží, kde odborníci hodnotí kvalitu vody nejlepší známkou z pětistupňové škály. Patří sem přehrada u Letovic a rybník v Suchém na Blanensku, Nové Mlýny na Břeclavsku, zatopený lom v Lulči na Vyškovsku a pláž Vranov na Vranovské přehradě.

Vynikající kvalitu vody má také nově otevřený přírodní koupací biotop v Kovalovicích na Brněnsku. Vodu v uměle vyhloubené nádrži čistí vodní rostliny, řasy a bakterie. Čerpadlo ji z koupací laguny přečerpává do několika menších lagun. Zde protéká přes rostliny a čistí se. Do velké laguny se vrací zbavená organických nečistot.