„Čekáme ještě na jedno vyjádření, ale už na jaře chceme na jezech vybudovat skluzavky a ulehčit tak vodákům sjíždění řeky. Je to obrovská paráda, protože pod Znojmem jsou až dosud jezy pro vodáky nesjízdné," uvedl vedoucí vodáckého oddílu Neptun Znojmo a šéf Centra Stará vodárna. Jak dodal, skluzavky by se měly objevit na splavu v Sedlešovicích, ve znojemské ulici Na Hrázi a v Krhovicích.

Navíc vodáci z Neptunu plánují pro širokou vodáckou veřejnost místa pro nocování u řeky.

„Bude to zatím jen upravený zatravněný pozemek. Zatím nemohu hovořit přímo o tábořištích. Vlastníci pozemků s tímto záměrem souhlasí. Zdarma by tam měla být pro vodáky i pitná voda," naznačil Gros.

Znojemští vodáci fungují již více než tři roky v bývalé vodárně pod znojemskou přehradou. Atraktivní objekt na pravém břehu Dyje po létech chátrání nahradilo multifunkční centrum nejen pro vodáky.

„Ročně tudy projdou tisíce lidí. Přes zimu k nám denně chodí pravidelní návštěvníci, například skauti či lidé, kteří k nám chodí cvičit. V létě pak fungují různá hřiště, vodácká základna, tábořiště i plnohodnotné turistické informační centrum zaměřené na cyklisty," nastínil Gros.

Informační centrum ve Staré vodárně funguje od roku 2011. „Tedy prakticky po celou dobu provozu Centra Stará vodárna. Máme tam jako jediní v republice speciální cykloturistické informační centrum," řekl Čestmír Vala z Cyklo Klubu Kučera.

Zájemci o cykloturistiku zde najdou potřebné informace o možnostech turistiky na Znojemsku včetně map.

„Mohou si u nás půjčit i kolo, elektrokolo, čtyřkolku, koloběžku či vozík za kolo určený pro převoz dětí," vypočetl Vala.

Centrum nabízí akce pro širokou veřejnost, ale také pro školy, moderní sportoviště i odborný servis pro cyklisty. Představitelé Staré vodárny se na webu pyšní i speciálním pískem na hřišti pro beach volejbal. „Je prakticky nejkvalitnější, který se dá u nás na tato hřiště použít. Přivezli jsme ho z Podkrkonoší. Vrstva písku, která je na hřišti, se pohybuje okolo jednoho metru. Na tomto hřišti si můžete zahrát beach volejbal, plážový tenis, plážový fotbal a další," informuje server centra.

O možnosti zahrát si zde volejbal u řeky ví i volejbalista Radek Chlupáč. „Je to tam pěkné, známkoval bych jako chvalitebné. Jediný problém je, že u tohoto hřiště jsou příliš blízko ploty a může být problém při rozptylu u smečování. Je tam ale perfektní zázemí včetně sprch, takže paráda," zhodnotil Chlupáč.

Sousední multifunkční hřiště má umělý polyuretanový povrch, který je bezešvý, elastický a protiskluzový. „Na tomto hřišti si můžete zahrát tenis, volejbal, nohejbal, malou kopanou, basketbal a další," lákají lidé z centra na webu.

Ke hřištím půjčují zdarma vybavení k jednotlivým hrám. Ovšem za hodinu hry na multifunkčním hřišti musí zájemci zaplatit sto čtyřicet korun, na písku pak sto dvacet korun.