"Ve 12 lidech chceme sjet Dyji na šesti kanoích. S vyřízením papírů u policie nebyl žádný problém. Museli jsme jen s měsíčním předstihem požádat o svolení k překročení hranice mimo přechod," řekl jeden z členů vodácké výpravy Jiří Macík z Brna.

Nad Znojmem protéká Dyje Národním parkem Podyjí. Vodáci mohou spustit na její hladinu čluny až pod městem. Řeka meandruje a po 20 kilometrech u Hevlína vtéká na rakouské území. Pak se Dyje vrací na moravské území, drží se u hranice a na rakouské území opět proniká v krátkém úseku u Nového Přerova na Břeclavsku.

Partu nadšenců na sjíždění Dyje láká především to, že poznají vodácky neznámou lokalitu. Vyřízení povolení je jen formalita, řekl ČTK mluvčí jihomoravské cizinecké a pohraniční policie Roman Pittner. Zdůraznil ale, že vodáci musí mít při sjíždění Dyje sebou doklady povolující plavbu přes rakouské území a občanské průkazy nebo cestovní pasy, jimiž se mohou prokázat.

Jižní Morava není pro vodáky zdaleka tak atraktivní, jako jsou například jižní Čechy. V regionu je hned na několika místech sice nabízena projížďka ve velkých výletních plavidlech, v kraji ale kromě Baťova kanálu na Hodonínsku scházejí vhodné toky pro klasické vodáky. Možná, že se situace po víkendu změní.