Návštěvníky čeká vylepšená prohlídková trasa uvnitř vodní elektrárny, ale i nový turistický okruh. „Je součástí projektu Turistika beze stop. Jeho cílem je vzdělávat návštěvníky k udržitelnému způsobu turistiky. Snaží se také ukázat nově vytipované trasy, které mohou lidé při svých výletech navštívit,“ informoval mluvčí energetické společnosti E.ON Lubomír Budný.

Turistika beze stop

Udržitelnost je ve firmě jedno z hlavních témat. „Už šestnáct let například pořádáme soutěž E.ON Energy Globe, která hledá, oceňuje a zviditelňuje projekty z oblasti ekologie. Osm let také chodíme Uklízet Česko a tohle je další dílek do skládačky," vysvětlil Tomáš Bělohoubek, jednatel společnosti E.ON Česká republika.

Hráz vodní nádrže Vranov.
Vranovská přehrada slaví devadesát. Lidé uvidí strojovnu i vodní elektrárnu

Turistice beze stop se chce firma věnovat dlouhodobě. „Při přípravě projektu jsme také spojili síly s profesionály z oboru cestovního ruchu nebo ochrany přírody, abychom ukázali, že i turistika se dá provozovat tak, aby po nás příroda zbyla i pro další návštěvníky,“ dodal Bělohoubek.

Energetická společnost E.ON si připomíná devadesát let přehrady mimo jiné i zapojením do projektu Turistika beze stop.Energetická společnost E.ON si připomíná devadesát let přehrady mimo jiné i zapojením do projektu Turistika beze stop.Zdroj: se souhlasem společnosti E.ON

Právě Vranov nad Dyjí a okolí se řadí mezi osmnáct tras, které mohou zájemcům poskytnout alternativu k vytíženým místům. Každá trasa má ekologický cíl. Ve spolupráci s Lukášem Hejlíkem byla doplněná i o tip na to, kde se na trase dobře a udržitelně najíst. Hejlík je tvůrcem Gastromapy, která provede zájemce po resturacích a kavárnách.

Jak najít trasy

Záměrem bylo vytipovat lokality ve všech krajích České republiky. Všechny lokality, stejně jako více informací o projektu najdou zájemci na webu turistikabezestop.cz. Trasy naleznou i v aplikaci Mapy.cz, kde stačí do vyhledávače zadat jen heslo: „Turistika beze stop“ a nabídka tras se sama zobrazí přímo v mapách, jako je tomu i u Vranova.

Žlutá turistická pěší trasa, známá jako Felicitin okruh, je až do odvolání uzavřená.
Turisté, pozor. Nebezpečné stromy uzavřely žlutou stezku u zámku ve Vranově

Před letními prázdninami vznikne devět tras. „Na podzim pak přibude dalších devět. Stezky kolem Vranova nad Dyjí vedou přírodou na hranici Národního parku Podyjí. Turisté se mohou zastavit i na zámku Vranov a přímo v srdci vodní přehrady se dozví, jak se ekologicky vyrábí elektřina,“ poukázal Budný.

Komentovaná prohlídka

Právě vodní elektrárna E.ONu patří k zajímavým místům na Vranovsku, kam mohou lidé zavítat zdarma. Užijí si speciální prohlídkovou trasu s komentovaným výkladem. „V uplynulých letech na ni přišlo průměrně osm a půl tisíce návštěvníků ročně. Dozví se, jak funguje vodní elektrárna nebo jaký je její přínos pro okolní prostředí. Návštěvníci si prohlédnou kompletní zázemí elektrárny, včetně turbínového sálu, strojovny nebo původního velína,“ vyjmenoval mluvčí společnosti.

Zdroj: Youtube

O běžně nepřístupné technické památky je podle provozovatelů stále větší zájem. „Rozhodli jsme se vylepšit prohlídkovou trasu. Zmodernizovali jsme zázemí a rozšířili časy prohlídek, na které se mohou zájemci zdarma registrovat na našem webu,“ přiblížila Renata Votavová, senior manažerka marketingu společnosti E.ON.

Strojovna přehrady

Společnost E.ON spolupracuje na projektu Vranovská přehrada 90. Do něj se zapojila řada státních institucí, neziskových společností, ale i soukromých podnikatelských subjektů.

Projekt má po celou sezonu až do konce září připomínat významné jubileum a upozornit na pestrou nabídku Vranovska. Oslavy začnou oficiálně o víkendu 25. a 26. května. „Nejen při oslavách, ale i každou další sobotu až do 30. září, vždy od devíti do třinácti hodin, budou prohlídky elektrárny rozšířeny i o ukázku spodní strojovny vranovské přehrady, která jinak není návštěvníkům běžně přístupná,“ prozradila Votavová.

O vodní elektrárně Vranov

  • Vodní elektrárna Vranov byla spuštěna současně s dostavbou přehrady na jaře 1934. Již od prvopočátku byla stavěna, a dodnes tak funguje, jako špičková vodní elektrárna. Její hlavní charakteristikou je možnost rychlého startu a odstavení. Zároveň je záložním zdrojem pro znovunastartování jaderné elektrárny Dukovany v případě blackoutu.
  • Také slouží i pro případy, kdy je potřeba využít služeb výkonové rovnováhy pro společnost ČEPS. Výrobu elektřiny ve vodní elektrárně na Vranově zajišťují tři Francisovy turbíny, každá s výkonem 6,3 MW. Řízení provozu elektrárny je zcela digitalizované a již několik let dokáže celou elektrárnu ovládat jeden člověk z dispečinku E.ONu v Brně.
  • Ročně vyrobí vranovská vodní elektrárna v průměru zhruba 25 000 MWh elektrické energie. Pro představu, to odpovídá spotřebě zhruba 8 300 domácností.