Podporu jednotlivým vodním záchranným službám zařazeným do Panelu nestátních neziskových organizací Jihomoravského kraje v celkové výši 2,5 milionu korun doporučila krajská rada v pondělí schválit členům krajského zastupitelstva. „Vodní záchranáře podporujeme dlouhodobě. Tato podpora se navíc v posledních letech postupně zvyšuje,“ zdůraznil hejtman Bohumil Šimek. Kraj plánuje poskytnout peníze záchranářům, kteří zasahují na Brněnské přehradě a Novomlýnských nádržích.
Nově se hovoří také o vranovské přehradě. Tam se mají objevit záchranáři z Místní skupiny vodní záchranné služby Českého červeného kříže z Blanska. „Ti by také, pokud zastupitelé navrhované peníze schválí, měli na další zajištění svých služeb dostat tři sta tisíc korun,“ sdělila mluvčí kraje Monika Brindzáková.
Podle šéfa celorepublikové organizace záchranářů Davida Smejkala by se v nejlepším případě mohli jeho kolegové na Vranovsku objevit už v letošní turistické sezoně. „Slíbit to nemohu, ale vše potřebné pro to připravujeme. Máme hotovou studii a nyní projednáváme s vlastníky pozemků a Povodím Moravy další nezbytné kroky,“ řekl Deníku Smejkal.
Radost nad pozitivní zprávou neskrýval šéf společnosti Camping vranovská pláž Pavel Svoboda. „No konečně! Je jen dobře, že vodní záchranáři u nás budou. My sice zajišťujeme na pláži plavčíka, ale ten postihne jen malou část plochy. Vranovská přehrada je natolik veliká, že by tam záchranáři měli být,“ konstatoval Svoboda.
Jak dodal, mohou pomáhat v případě nouze nejen na vodě. „Jistě. Mohou tu být různé alergické reakce třeba na štípnutí vosou, při kolapsech a podobně. Záchranáři tak turistům nabídnou vyšší komfort a bezpečí, i když je stanice záchranky v Šumné, což je blízko. Turisté se tak u nás budou cítit bezpečněji,“ dodal Svoboda.
Už od roku 2001 naopak fungují vodní záchranáři na novomlýnských nádržích. „Jsme oblastní stanicí. Primárně zasahujeme u nás, v případě potřeby nás policie nebo hasiči povolávají i jinam,“ nastínil již dříve jednatel záchranářů Stanislav Hrdlička.
Jeho kolegové fungují celoročně. „V zimním období máme zásahů méně, celoročně se jedná asi o tři stovky zásahů,“ dodal Hrdlička.