Tropické teploty ale lidi vyhnaly spíše k vodě a jen asi dvacet lidí sebralo odvahu k odpolednímu ochutnávání vína.
A jde se dobývat. Šest vojáků v uniformách vyrazilo směr dobšické sklípky. Za zvuku bubnování a s malou replikou děla vyšlápli dobýt první sklípek u kovárny. Spolu s nimi vyšli i návštěvníci. Podle plánu ale mělo dorazit několik desítek vojáků a předvést historickou bitvu „Letošní dobývání se malinko ztenčilo, u hlavního organizátora a dodavatele uniformovaných jednotek došlo k ekonomickým potížím. Proto přijeli jen členové klubu vojenské historie ve Znojmě“, vysvětluje s trochou povzdechu předseda klubu Ladislav Mucha.

„Zastavit stát, vyzýváme majitele vinného statku, aby vyšel ze sklípku. Tento sklep prohlašuji majetkem sebe jako vojenského komisaře. Vám dovoluji, abyste dneska večer šenkoval, dobře prodával a z toho co utržíte, nám zaplatil daně. Teď přineste k ochutnání víno,“ znělo z úst velitele francouzské armády. Návštěvníci pak společně ochutnávali sklípek po sklípku nabídku místní vinařů. Za zvuku děl vojáci od stánku odcházeli. Zacpat uši a z děla zazněla ohromující rána s dýmem. A jde se dál.

Návštěvníci okoštovali většinou po jednom vzorku a při putování nepohrdli ani sklenkou studené vody. Někteří účastníci raději nechali koštování až na večer, kdy do sklípku předsedy sdružení dobšických vinařů dorazila i cimbálová skupina. „Loni se v Dobšicích konaly velké bitvy Napoleonského tažení a stovka vojáků pak začala dobývat naše sklepy. Akce se místním moc líbila, a proto jsme to pojali jako nultý ročník. Letos je to první ročník Dobývání sklepů a vinař se buď ubrání nebo se vykoupí vínem,“ řekl Kamil Piálek. Hosté dostali plánek a podle toho se také sami rozhodli, do jakého sklípku na košt vyrazí. „Je nás dvacet vinařů a i příští rok bychom chtěli v této akci pokračovat,“ prozrazuje na místě Piálek.

I když mělo tropické počasí vliv na menší odpolední návštěvnost, mezi hosty se objevili turisté i z jižních Čech. „Slyšel jsem od kolegů od loňské akci. Sám beru víno ze Znojemska a mám tu hodně přátel. Proto jsem se rozhodl přijet na dobšické dobývání vinných sklípků,“ prozrazuje s velkým nadšením Mirek Zemene z Českých Budějovic. Do Dobšic na ochutnávku místních vín přijel s rodinou. „Jsem na této akci poprvé a rozhodně to stojí za to. Moc se mi to líbí,“dodává.