„Nápad uspořádat tuto výstavu se zrodil, když jsem ji viděl v Praze, kde byla umístěna k jedenáctému listopadu v loňském roce. Řekl jsem si, že bych jí mohl získat a použít ve Znojmě,“ vysvětlil počátek nápadu jeden z pořadatelů výstavy a bývalý voják Antonín Benda.
Výstavu mohou využít školy třeba jako pomůcku k výuce dějepisu. Prohlédnout si ji ale mohou i ostatní zájemci. „Výstavu jsme si již vypůjčili, máme ji zatím uskladněnou a připravujeme stojany. Na dvaadvaceti panelech návštěvníci uvidí velkoplošné fotografie i knihy navazující na téma výstavy,“ popsal Benda.
Výstava bude rozdělena do tří částí. První se bude týkat boje za vznik samostatné Československé republiky a boje legionářů na frontách 1. světové války 1914–1918. Ve druhé části se lidé dozví něco o boji za osvobození republiky od německé okupace a boji Československých zahraničních jednotek na frontách 2. světové války. Třetí část přiblíží úkoly armády dnes, její úspěchy na misích za demokracii v rámci Organizace spojených Národů a NATO.
„Vše vypukne třináctého března v devět hodin ráno v prvním patře v sále budovy Městského úřadu ve Znojmě na náměstí Armády. Většinu času tam budu osobně. Zájemce, kteří přijdou, provedu a seznámím je se vším, co na místě uvidí,“ zakončil Benda.
Výstavu organizuje Krajské vojenské velitelství Brno a Vojenské sdružení rehabilitovaných Znojmo. Vstupné bude po celou dobu výstavy zdarma. Zájemci ji mohou vidět každý všední den od devíti dopoledne do čtyř hodin odpoledne. Uskuteční se v termínu od třináctého do třiadvacátého března.