VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vojáci ukázali žákům jak bránit stát. V lubnické škole

Lubnice /REPORTÁŽ/ – Zbraň připravit, odjistit, pal! Zní vojenské povely učebnou základní školy v Lubnici na Vranovsku. Žák deváté třídy zdvihá pistoli na úroveň očí, pevně ji drží oběma rukama a míří na elektronický terč. Cvak – cvak – cvak – cvak. Na terči se objevují černé tečky po virtuálních zásazích. Jedna je čistá desítka, druhá desítku těsně líže, další dvě jsou těsné devítky. „Pěkná střelba, soustředěné rány. Máš jistou ruku," chválí kluka o dvě hlavy vyšší voják v čisté maskovací uniformě Armády České republiky.

18.3.2015
SDÍLEJ:

Vojáci z Univerzity obrany představili práci armády školákům druhého stupně v Základní škole Lubnice.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Jednoho žáka střídá druhý. Kluci stojí trpělivě v řadě a při čekání sledují ostřížím zrakem, jak střílí jejich spolužáci.

Nedaleko skupinky, která cvičí střelbu na terč, jiný voják řídí přípravu ochrany proti chemickým zbraním. Na pokyn se na tvářích a hlavách dívek objevují ochranné masky. „Dýchej, dýchej, to je v pořádku, tvoje maska těsní a nasadila sis ji správně. Ukaž ty, jak se ti daří. Dýchej, hmmmm… tak tady maska netěsní, to musíme nepravit," kontroluje jiný voják správnost nasazení masek.

Pak skupinku dívek seznamuje s vojenským ochranným pláštěm. „Nemyslete si, v létě, když je na slunci přes třicet stupňů, to není žádná legrace," říká voják a nechává dívky nasazovat plášť na čas. „Jedem, jedem, ještě máte tři minuty," hecuje školačky, které mají na hlavách masky a navlékají si zelené ochranné pláště vojenský instruktor.

V rohu učebny seznamují dvě mladé ženy v armádních uniformách školačky se základy první pomoci. „Jdete lesem a vidíte, jak na zemi leží člověk. Vidíte, že krvácí. Co budete dělat?" ptá se žena v uniformě a poslouchá odpovědi dívek.
Pak následuje praktické vyzkoušení srdeční masáže a dýchání z plic do plic. Učebna bzučí jako úl.

„Naše dnešní návštěva je součástí vzdělávacího programu Příprava občanů k obraně státu (POKOS). Příslušníci Univerzity obrany z Brna představují žákům druhého stupně Armádu České republiky, její hlavní úkoly i zkušenosti vojáků ze zahraničních misí především na území Afghánistánu," informuje tiskový mluvčí Univerzity obrany podplukovník Vladimír Šidla.

Zatímco v učebně v prvním patře hovoří přímý účastník mise v Afghánistánu podplukovník David Čep v pískové polní uniformě s nášivkou ISAF na rukávu o svých zážitcích z mise, učebna v přízemí žije praktickými ukázkami.

Spokojení jsou jak žáci, kterým vojáci zatraktivnili výuku, tak ředitel Pavel Viskot, který vojáky do školy pozval. „Využili jsme nabídky armády, kterou jsem našel na jejich webových stránkách, a jsme rádi, že k nám přijeli. Je dobře, že naši žáci vidí, že naše armáda funguje a že je nás schopna bránit," říká Viskot.

Vedení školy již v rámci Dne civilní obrany spolupracuje s hasiči i záchrannou službou. „Kromě jiného mohou podobné akce pomoci při výběru budoucího povolání žáků devátých tříd," naznačuje ředitel Viskot.

Dění v učebně bedlivě sleduje koordinátor akce kapitán Roman Hanzlík. „O práci v armádě má i po našich návštěvách zájem řada žáků. Problémem však je jejich špatný fyzický a zdravotní stav. Dnes už děcka nejsou zvyklá tolik běhat venku jako dříve a také proto až sedmdesát procent uchazečů o studium na naší univerzitě kvůli fyzickým testům neprojde," konstatuje Hanzlík.

Autor: Dalibor Krutiš

18.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté Znojma nestačili na Bolzano v prodloužení.
12

Přísná vyloučení a další ztráta. Orli s Bolzanem prohráli v prodloužení 3:4

Znojemský městský pivovar vede třiačtyřicetiletý rodák z Brna Miroslav Harašta.

Šéf pivovaru: V ležáckém tanku máme raritu. Má speciální chmel a vinnou kvasnici

V rekordním hodovém průvodu kráčelo přes pět stovek lidí. Ve vracovském kroji

Vracov - Celkem 566 lidí ve vracovském kroji. A k tomu další stovka v krojích přespolních. Sobotní hodový průvod z roku 2015 ve Vracově na Hodonínsku se díky komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den zapsal počtem krojovaných v jedné obci mezi české rekordy. A je mu věnovaný další díl seriálu Deníku Rovnost Co soused, to rekordman.

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Hodonín /ROZHOVOR/ – Po krajských volbách vedl jihomoravské komunisty jako jednička i do sněmovny kyjovský učitel a městský zastupitel Ivo Pojezný. Šestapadesátiletý poslanec ani přes obhajobu mandátu neskrýval zklamání. „Výsledek pod deset procent považuji samozřejmě za neúspěch. Doufal jsem ve třetí místo,“ řekl lídr komunistů, kteří v parlamentu ztratili osmnáct mandátů. Na jižní Moravě pak přišli o polovinu poslanců.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Ve volbách do poslanecké sněmovny skončili Piráti na třetím místě. „Výhra ANO znamená dlouhodobé selhávání demokratických stran,“ říká nový jihomoravský poslanec a Pirát Radek Holomčík.

Velká poslanecká rošáda: za jižní Moravu zůstane jen devět politiků

Jižní Morava /FOTOGALERIE, VIZITKY POSLANCŮ/ – Jihomoravské poslance čeká velké střídání. Křeslo získá čtrnáct nových politiků z kraje. Dvanáct ze stávajících poslanců za jižní Moravu končí ve sněmovně úplně, devět zůstává.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení