„Hlavním bodem programu je přehlídka domácích i zahraničních folklórních souborů, na návštěvníky čeká ale i prohlídka mlýna nebo jarmark s historickými řemesly, výrobou skla ve sklářské peci, stánky s občerstvením nebo burčákem," informovali pracovníci Technického muzea v Brně, které se o slupský vodní mlýn stará.

Účastníci slavností si budou mohou tradičně zakoupit unikátní chléb, který budou pekaři po celý den nepřetržitě péct ve vojenské pekárně, která je rovněž ze sbírek Technického muzea v Brně.

V obci bude navíc opět k vidění i vojenské ležení k připomenutí 70. výročí ukončení druhé světové války.

Ve vesnici budou moci lidé také navštívit Muzeum československého opevnění a v nedalekých Oleksovičkách Muzeum zemědělství.

Návštěvníci se mohou těšit nejen na živou ukázku mlynářského řemesla, ale i řadu dalších tradičních řemesel, které akce návštěvníkům nabízí formou jarmarku.

Zábavní program v podobě her bude připraven také pro dětské návštěvníky.

I letos bude k vidění historická zemědělská technika. Kromě tradičního pečení chleba ve vojenské polní pekárně bude pak nově prezentována replika polní pece v rámci vojenského polního tábora z roku 1914, který připomene sté výročí vzniku I. světové války. Pro velký úspěch budou znovu hostovat novoborští skláři, kteří budou na místě opět ručně vyrábět foukané lesní sklo.

Spojení mezi Znojmem, Slupí a Šatovem budou v tento den zajišťovat historické autobusy ze sbírek Technického muzea v Brně, které lidé budou moci zdarma využít. Jízdní řády těchto linek a bližší informace k akcím najdou zájemci na internetových stránkách muzea www.tmbrno.cz nebo přímo na zastávkách.

Akce je součástí projektu S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem, který finančně podpořilo ministerstvo kultury. Projekt zahrnuje zábavně naučné poznávání mimobrněnských památek Technického muzea v Brně, jeho součástí jsou i speciální doprovodné akce.