Obyčejnost končí u volebních uren. Tam se lidé z Břežan pravidelně dostávají do žebříčků. Od prvních voleb do poslanecké sněmovny v České republice se totiž Břežany pokaždé dostaly mezi patnáct obcí s nejnižší volební účastí v kraji. „Vůbec nevím, čím to je. Já volit byla, ale proč ostatní ne, to netuším," odpovídá postarší žena a utíká před diktafonem.

BŘEŽANY
• Počet obyvatel:929
• Poloha: poblíž Hrušovan nad
  Jevišovkou
• Čím se obec ve volbách
  vymykala:Při volbách do
  poslanecké sněmovny se
  pětkrát umístila mezi patnácti
  obcemi s nejnižší účastí na jižní
  Moravě. Další dvě obce s
  podobně nízkou účastí leží poblíž
  Břežan. Jsou to Božice a
  Litobratřice.

Jeden z jejích sousedů si myslí, že jsou lidi naštvaní. „Doba není dobrá," vysvětluje Richard Bobek. Zároveň však dodává, že on na rozdíl od některých volit v roce 2010 byl. „Dal jsem hlas Občanské demokratické straně. Teď ale nevím, koho si vyberu. Ale ti, kteří nevolí, dělají chybu. Nemají totiž pak vůbec šanci něco změnit," myslí si Bobek.

Kde jsou tedy ti, kteří můžou za dvaačtyřicetiprocentní účast v loňských volbách do sněmovny? Odpověď nabízí dvaašedesátiletý Vladimír Juračka. „Tady na to kašlou mladí. Staří volit chodí. Já třeba byl a teď půjdu zase. Je totiž důležité k volbám chodit, protože komunisti už se zase škrabou nahoru," říká Juračka. Mladší lidé podle něj volby ignorují kvůli svému životnímu stylu. „Berou drogy a kouří trávu. Třeba ve vedlejší vesnici byl fotbalový tým. Rozpadl se a znovu založil. Teď má zase problémy, protože mladí jsou zhulení a třeba nepřijdou na zápas," tvrdí muž.

Jeho slova vzápětí částečně vyvrací osmnáctiletá Michaela Slatinská. „O politiku se zajímám. Minule jsem volit nemohla, ale své favority jsem měla. Teď určitě půjdu," přemýšlí mladá dívka. S Juračkou se shoduje v tom, že lidé by k urnám chodit měli.

O dvaadvacet let starší Petra Bílková na rozdíl od ní už dříve volit mohla. Neudělala to. Překvapivě jako jediná se přihlásila k nevoličství. „Vůbec se o politiku nezajímám," říká žena.