1/7

close Katrin Vorreiterová, koordinátorka pro Českou republiku světového hnutí Animal Save Movement. info Zdroj: Se souhlasem Katrin Vorreiterové zoom_in Katrin Vorreiterová, koordinátorka pro Českou republiku světového hnutí Animal Save Movement.

Je cílem aktivistů, odnaučit lidi úplně jíst maso?

To se nestane, alespoň ne v řádu několika let. Každá změna ale pomůže. Přáli bychom si, aby k zabíjení zvířat vůbec nedocházelo, ale musíme být realističtí. Když každý začne u sebe a sníží spotřebu živočišných produktů, bude to dobře. Je to i naléhavě nutné, protože živočišný průmysl má obrovský devastující vliv na planetu, přírodu a kvůli emisím, škodlivému vlivu na půdu a vodu je jednou z hlavních příčin klimatické krize, o niž se dneska tolik mluví.

Hlavní problém dneška je ale zřejmě týrání zvířat na jatkách, jak jsme viděli na videu z Hrabětic.

Každý velkochov a dokonce i spousta malochovů jsou žalostné. Když by se někdo podíval i na normální, standardní záběry, kde je na jatkách usmrcováno zvíře, tak si myslím, že půlka lidí by okamžitě přestala konzumovat maso. Jakmile někdo uvidí, jak jsou třeba prasata omračována v plynu, co zažívají ve chvíli kdy jsou mu vystavena a potom když jsou podřezávána, přejde ho chuť na řízek. A to je zcela v souladu se zákonem. Stává se ale, že zvíře není omráčené a pak je zaživa podřezáváno.

Záběry jste viděla, řekla byste, že týrání v Hraběticích, které ukazuje, je výjimka?

To rozhodně není. V tomto případě to vyšlo najevo, dochází k tomu ale všude. Slýcháváme to také od lidí, kteří nám píšou nebo říkají. „Byl jsem na brigádě na jatkách a nechtěli byste vidět, jak se tam někteří jedinci vyžívají v ubližování zvířatům.“ Těch videí je spousta a děje se to dennodenně na jatkách na celém světě. A i když nebude docházet k týrání, jak vidíme například na videu z Hrabětic, je i tak dost brutální a kruté co zvířata zažívají.

loading
arrow_left Předchozí
1/7
Další arrow_right