Někteří z jeho svěřenců jsou velcí něco přes metr, někteří dokonce mluví. Jsou to jedni z největších a nejhlučnějších exotických ptáků na světě. Řeč je o papoušcích Ara a jejich chovateli Miloslavu Vošickém.

„S tímto koníčkem jsem začal už jako malý kluk. Pak jsem si dal pauzu a začal znovu v pětadvaceti letech,“ popisuje své začátky Vošický. V současné době vlastní kolem třiceti párů. Kromě velkých Ara chová i papoušky senegalské či žako.

„Finančně je tento koníček náročný. Ale jako každý chovatel i já jsem stoupal po pomyslných schodech. Začínal jsem s malými a levnými ptáky a když se dařil vlastní odchov, pak jsem si mohl dovolit koupit dražší a náročnější druh,“ vysvětluje chovatel.

Stejně, jako se vám může zatoulat pes, může i papoušek zatoužit proletět se po okolí. „Stalo se mi, že mi jeden uletěl. Já ho pak tři dny a tři noci hledal po celém okolí. Nakonec jsem ho našel v šest ráno u hlavní cesty,“ vzpomíná na jednu kuriózní historku Vošický.

Jeho svěřenci se všichni vylíhli už v zajetí. „Odchovaní papoušci jsou mnohem klidnější. Ptáci odchycení v přírodě jsou ještě ke všemu mnohem hlučnější. To už by asi sousedé nevydrželi,“ směje se chovatel.

Naštěstí mají jeho sousedé pochopení. Jinak by podle něj už dávno musel s chovem skončit. „I moje přítelkyně mě chápe. Je to i její koníček,“ dodává Vošický.

Zákaz dovozu exotických ptáků do Evropské unie nahrává. Podle jeho slov, černému obchodu. „S pašováním ptáků nesouhlasím. Ale regulovaný odchyt může přispět k oživení chodů,“ uzavírá Vošický.