Podobné případy zaznamenávají v Moravském Krumlově pouze ojediněle. „Za půl roku jsme měli jeden nebo dva vraky odstavené na různých místech města. Lidé si myslí, že jednoduše odmontují značky, a tak nezjistíme majitele. To se ale velmi mýlí. Dá se snadno najít podle typu auta a čísla karosérie. Zatím jsme se vždy s majiteli dohodli na odstranění," prozradil šéf krumlovských strážníků Rudolf Fráňa.

Také ve Znojmě řeší radnice podobných případů pouze několik za rok. Radnice se o odstavených autech, která již dosloužila, obvykle dozví od strážníků. Úředníci pak pošlou majitelům výzvu, která požaduje vrak do dvou měsíců odstranit.

Pokud se majitele nepodaří zjistit, hledá ho radnice prostřednictvím úřední desky. „Jestliže lidé nebo organizace výzvě nevyhoví, dopouští se přestupku, za který hrozí pokuta," sdělila mluvčí města Znojma Zuzana Pastrňáková.

Příslušný zákon mluví až o třísettisícové pokutě. Vrak je přitom specifický pojem, může jít také o opuštěné auto, které majitel odstavil. Naštěstí se většina lidí po koupi nového auta zachová správně. „Nikdy bych neudělal něco takového, že bych svoje staré auto nechal někde stát. Od toho jsou přece vrakoviště. Rezivějící auta přitom hyzdí ulice a mimo to mohou být nebezpečná pro hrající si děti," uvažoval Petr Dolejší ze Znojma.

Vraky z ulic Znojma zmizely již před několika lety. Radnice tehdy uzavřela smlouvy, podle kterých neplatí městská kasa za odtah vraků a jejich likvidaci ani korunu. Tato smlouva je stále platná.

Lidem ve Znojmě se ulevilo a čisté ulice si chválí. „Na rohu Stanislavovy a Dělnické ulice stávalo staré, polorozpadlé auto skoro rok, úplně se propadalo do země. Navíc ho takoví mladí darebáci pomalu rozebírali. Takže jsem ráda, že ho odtáhli a od té doby je klid," uvedla před časem důchodkyně Věra Tomanová.