Možné komplikace však naznačují především podnikatelé z Vranova nad Dyjí a blízkého okolí. V době hlavní sezony totiž bude pokračovat oprava silničního průtahu Vranovem na Dyjí.

Ohrožení turistické sezony kvůli opravám průtahu odmítl starosta Vranova nad Dyjí a předseda svazku obcí Vranovska Lubomír Vedra.
„Sezona ohrožena není a nebude. Kdo se sem bude chtít dostat, ten se dostane. Na internetu máme mapky a přes Rakousko i Cornštejn k nám turisté zajížďkou ne delší než deset kilometrů dojedou. Navíc náměstí má být kompletně hotové do konce června,“ ujišťoval Vedra s tím, že Vranovsko je na sezonu připraveno.

Jinak ale situaci vidí někteří podnikatelé. „Myslím si, že prázdniny mohli s opravami vynechat a začít až v září,“ naznačil například Jiří Sobol, který na pláži provozuje restauraci.

Představitelé kraje se odvolávají na nezbytný časový harmonogram oprav. Na přímou otázku, zda nebylo možné opravy zahájit až v září, neodpověděli.
„Jsou zde určité termíny, které vyplývají z regionálních operačních programů. Rozhodně nebylo snahou kraje trefit se do letní sezony. Myslím si však, že k narušení turistiky nedojde,“ řekl Ivo Polák, náměstek krajského hejtmana pro zemědělství a venkov.

Možný pokles zájmu turistů kvůli opravám naznačuje také provozovatel lodní dopravy na vranovské přehradě Dalibor Dufek. „Nesouhlasím s názorem, že opravy a uzavírka průtahu turismus neovlivní. Naopak. Určitě se dotkne turistů, kteří sem pojedou jen na jeden den ve směru od Znojma,“ oponoval názorům politiků Dufek.

Plavby s živou hudbou

Jeho miniflotila lodí Valentýna A Viktorie i letos nabídne tři pravidelné linkové plavby denně mezi hrází přehrady a Bítovem. „Také letos budou večerní plavby s živou hudbou. Ve spolupráci s Vranov Agency připravíme speciální plavby s degustací vín a sýrů s odborným výkladem sommeliéra,“ doplnil Dufek.

Umělce zvučných jmen nabízí Vranovské kulturní léto. „V červenci například nabídneme recitál jednoho z nejvýraznějších českých písničkářů Jaroslava Hutky. Vyznavače rockové muziky určitě potěší koncert Vladimíra Mišíka,“ upozornil kastelán vranovského zámku Karel Janíček.

Své místo dostane i vážná hudba. „Dvacátého července se uskuteční koncert vítězů Letní školy barokní hudby, v polovině srpna se pak uskuteční koncert instrumentální hudby s filmovým doprovodem,“ doplnil Janíček.

Opatrný byl kastelán v hodnocení případného vlivu stavby průtahu na návštěvnost zámku a koncertů. „Z logiky věci vyplývá, že pokud je ztížený příjezd do Vranova, tak je to problém, který může oslabit motivaci k nám přijet,“ naznačil Janíček.

Letos již podruhé budou cinkat v kapsách turistů Vranovské groše. „Turisté, kteří navštíví jednadvacet obcí mikroregionu, získají turistická razítka do pasu, na základě kterých budou odměněni stříbrným či zlatým pamětním grošem Mikroregionu Vranovska,“ naznačila pracovnice turistického informačního centra Petra Matulová.

Na vlnách Dyje v přehradě se už od konce dubna houpá také další loď, hydrobus Dyje znojemského podnikatele Martina Balíka. Jestli však vypluje, zatím není jasné.

„Majitel lodi má do konce měsíce května zvláštní povolení k umístění lodi na vodu. Do té doby si musí nechat vyřídit lodní osvědčení. K tomu musí mít technickou prohlídku, bez které nemůže vyplout,“ sdělil vedoucí oddělení dokladů plavidel Státní plavební správy Zbyněk Vařeka.