Podyjí postihlo v uplynulých letech hned několik lokálních záplav. Staly se po náhlých a vydatných přeháňkách. Na mnoha místech, například i ve Znojmě, měli lidé namále. Hrozilo, že se Dyje rozlije z břehů, nakonec se tak nestalo. Jiná situace je ale ve Vranově. Část tamních obyvatel bojuje s vodou neustále.

Obec usiluje o to, aby se hráze postavily co nejdříve. „Nyní studii posuzuje ministerstvo zemědělství. Pak bude třeba získat stavební povolení a řadu dalších dokumentů. Letos výstavba ještě nezačne,“ řekl starosta Vranova Lubomír Vedra. Práce budou stát zhruba čtyřicet milionů korun a budou hrazeny z prostředků ministerstva zemědělství a Povodí Moravy.

Vranovské městské části Benátky, Bělidla a Zadní Hamry byly v uplynulých letech již několikrát pod vodou. Leží těsně pod hrází Vranovské přehrady. Ta je může vypouštět až dvě stě dvacet metrů krychlových vody za sekundu, pokud se ale odtok již blíží k pětasedmdesát metrům, jsou domy v ohrožení. Prudce se začíná zvedat hladina v korytě.