Soustředění před podáním, hvizd rozhodčího na empiru a povzbuzování fanoušků. „Jedem, borci, jedem!“ hecuje svůj tým kapitán volejbalového mužstva a vzápětí ustupuje prudké smeči reprezentanta Baránka. „Takticky jsem uhnul,“ komentuje svůj prohřešek a desítky diváků pukají smíchy.

Také takové chvilky bylo možno vidět v sobotu i v neděli na vranovské pláži, kde se konal v pořadí již osmatřicátý ročník volejbalového turnaje Vranovské léto. Na ten letošní sice přijelo o něco méně hráčů a hráček, o to kvalitnější bylo složení jednotlivých týmů.

Na devíti hřištích se hrálo od rána do večera, noc patřila zábavě. Kemp byl našlapaný k prasknutí, lidé se bavili nejen volejbalem, celou pláž zaplnily různé doprovodné akce.

Stěna i surfing


Děti mohly vyzkoušet lezeckou stěnu, zařádit si na suchém surfu, připomínajícím rodeo, jiní odvážní otestovali jízdu na kole s opačnými převody. Na speciální trampolíně se předvedli malí gymnasté znojemského Klubu sportovní gymnastiky. Voda kvůli slabšímu slunci moc nelákala, ale tobogán a stánky s občerstvením byly stále plné.

„Jsem tady už po dvaatřicáté, takže jsem pamětník,“ řekl osmapadesátiletý Josef Čížek z Bučovic. Se zaujetím sledoval hru a přitom se nadšeně svěřoval.

„Vranovské léto, to je spousta dobrých sportovců, fajn kurty, skvělá organizace. Vítězí tady všechno dobré a špatné věci jdou pryč,“ doplnil Čížek. Chybu na kráse turnajů ale přeci jen našel. „Vše je velmi dobře zorganizované, jen by bylo lepší, kdyby se místo na šotolině hrálo na antuce,“ dodal Čížek.

Nedaleko kurtů odpočívala na trávě vedle stanu trojice mladíků.

„Hraji v Opavě, ale náš tým je poskládaný z kamarádů, kteří hrají po celé republice,“ řekl Tomáš Malčík z Kojetína. Na Vranovské léto jezdí každoročně. „Letos jsme tu pošesté. Po včerejším večeru moc fit nejsme, ale posnažíme se,“ dodal Malčík.

Hodně Znojmáků

U kurtů se pravidelně potkávají také desítky lidí ze Znojma. Fandit přišli lidé, kteří hrají volejbal třeba jen rekreačně.

„Jezdím sem pravidelně. Je paráda vidět třeba hru reprezentanta Baránka,“ podotkl Petr Souček ze Znojma.

„Vranovské léto mám spojeno s volejbalem a je to určitě zpestření letní sezony. Jdeme se podívat, jak to tady letos vypadá. Ty davy lidí nám nevadí,“ řekl Lukáš Kuchařík z Dobšic.

V sobotu ale dění na pláži zpestřili také triatlonisté. Sjeli se zde na druhý ročník soutěže Lesňácký drsňák.

V několika kategoriích změřilo síly pětasedmdesát sportovců v disciplínách tři sta metrů plavání, třicet kilometrů na kole a tři běžecké kilometry.