„Předložil jsem zastupitelům informace o současné situaci, kdy se stát snaží na obce přenášet náklady. Do loňského roku podle zákona nesly státní podniky Povodí,“ uvedl starosta Vranova Lubomír Vedra. Z kasy městyse by na povodňová opatření mělo jít víc než milion korun. „Osm set tisíc za projektovou dokumentaci, přes sto tisíc za studii proveditelnosti a přes osmdesát za výkupy pozemků,“ vypočítal starosta. Zastupitelům proto navrhl, aby rozhodli, že městys zmíněné náklady platit nehodlá. „Zastupitelstvo toto usnesení schválilo. Budeme dál jednat a tlačit na ministerstvo, aby změnilo metodiku. S krajem chci prodiskutovat, zda by bychom mohli požádat o dotaci na projektovou dokumentaci,“ dodal Vedra.

Starosta rovněž navrhl zastupitelům, aby městys vystoupil ze Svazu měst a obcí. „Jsme členy nového Sdružení místních samospráv, proto jsem navrhl ukončit naše členství ve svazu. Rozhodnutí zastupitelstva je takové, že prozatím zůstane Vranov členem obou organizací,“ konstatoval Vedra.

Zastupitelé dále rozhodli, že městys nevyužije možnosti zvýšit od příštího roku sazby daně z nemovitostí. „Zákon dává obcím možnost zvednout koeficienty až na pětinásobek. Rozhodli jsem této možnosti nevyužít, místním občanům se proto daň od příštího roku nezmění,“ uzavřel Vedra.