Vjezd a parkování na hrázi Vranovské přehrady omezí od letošní sezony onšovský obecní úřad. Vjezd povolí jen zásobování a personálu restaurací a dalších podniků. Podnikatelé změny vítají, poukazují ale na problémy.


„Obecní vyhláškou dopravu na hrázi omezíme. Byl tam dosud velký nepořádek. Nyní na straně k vodě, od bývalého přívozu až k hrázi, bude zákaz za stavení, u jednotlivých podniků pak jsou vyhrazená stání pro majitele. Omezíme i přístup zásobování, zboží budou muset navézt do jedenácti hodin,“ shrnul chystané změny starosta Onšova Ivan Oujezdský. Jak dodal, po dohodě s Povodím Moravy zřídí místa k parkování u Granátové zátoky. Právě Onšov má ve stanovení pravidel pro dopravu důležité slovo, protože hráz přehrady stojí na jeho katastru.


„Je pravda, že na hrázi bylo aut moc. Povolenky nebylo těžké sehnat a jezdil tam kde kdo. Pochybuji ale, že se nám podaří zajistit, aby dodavatelé, přijíždějící z celé republiky, dodržovali dopolední režim,“ upozornil spolumajitel restaurace na hrázi přehrady Karel Koníček. Zatím také neví, jaká pravidla budou platit pro hosty penzionu. „Na dovolenou dnes všichni jezdí auty a já po nich těžko mohu chtít, aby je nechali na odstavném parkovišti a šli do penzionu se všemi věcmi pěšky,“ podotkl.


Šéf společnosti provozující na přehradě pláž a kemp hodnotí změny příznivěji. „Zpřísnění vítám, když jsem viděl, kolik se na hrázi objevuje aut, bylo to alarmující. Hráz by měla být hlavně pro pěší, jezdit tam může nanejvýš turistický vláček a samozřejmě auta zásobování a personálu,“ řekl Pavel Svoboda. Firma provozuje také parkoviště nad kempem a pláží. „Ceny zůstanou stejné jako loni. Z třiceti na pětatřicet korun podraží vstup na pláž, pro ty, kdo zaplatí parkovné, bude i letos vstup na pláž zdarma,“ dodal Svoboda.


Změny podporuje také starosta Vranova nad Dyjí. „Dohodli jsme se po posouzení právních možností na tom, že vyhlášku přijme jen Onšov, naše zastupitelstvo chystaný návrh vlastního předpisu zrušilo. Připravené změny jsou žádoucí a vítáme je,“ řekl starosta Lubomír Vedra.
Onšovský obecní úřad bude vydávat povolenky pro vjezd na hráz, a také do Švýcarské zátoky na opačné straně. „Roční povolenka na hráz stála tisíc korun, letos bude stát patrně o dvě stovky víc. K vydávání našich povolenek zmocníme i Vranov,“ shrnul starosta Oujezdský.