Podle sdělení mluvčího jihomoravských hasičů Petra Příkaského se jedná o černou látku a patrně nejde o produkt z ropy. „Složení musí určit chemická laboratoř, která jede na místo,“ sdělil ve čtvrtek po poledni Příkaský.

K přehradě vyjeli profesionální hasiči ze Znojma a z Jemnice kolem desáté hodiny dopolední. „Skvrnu zasypáváme sorbentem a jímáme ji do kanystrů. Norné stěny zatím nestavíme. Skvrna se stahuje do zátoky k bítovskému kempu a klesá na dno,“ podotkl Příkaský.

Koupání u pláže Horka II v areálu bítovského kempu.
Připravte si peníze. Placení kartou v kempu u Vranovské přehrady je výjimka

Podobné havárie řeší vždy hasiči ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí a vodoprávním úřadem. Podle sdělení Povodí Moravy neuhynuly žádné ryby a skvrna je pravděpodobně organického původu. „Nejspíš se jedná o rozkládající se řasy," sdělil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Skutečnost potvrdil i mluvčí hasičů Příkaský. „Laboratoř vyloučila, že by se jednalo o ropnou látku a nemá ani žádný chemický původ. Jedná se asi o sinice v koncentrovaném množství. Nikdy jsme se s podobnou záležitostí nesetkali. Skvrna totiž vypadala jako ropný produkt," řekl mluvčí hasičů.

Vranovská přehrada nadlepšila v červenci průtok v Dyji o 5,3 milionu m³ vody.
Výrazně suchý červenec. Řekám pomáhají vodní nádrže. Dyji dotuje Vranov

Havárie z minulých let

Ropné skvrny řešili hasiči na Vranově v uplynulých letech. Roku 2013 měla zasažená vodní plocha velikost asi pět set na padesát metrů. Přesnou příčinu tehdy policisté nezjistili.

O tři roku později unikla patrně látka ze sudů, které vyzvedli potápěči ze dna přehrady. „Jedná se zřejmě o několik desítek let staré sudy, které sloužily jako nádrže pro nějaké ropné látky. Sudy byly prázdné, olejové skvrny na hladině byly ze zbytků, které v nich zřejmě zůstaly," uvedla tehdy znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.