I letos bude vrcholem léta na vranovské přehradě oblíbená akce zvaná Galavečer sektu. Na hlavní pláži přehrady se koná již tuto sobotu, kdy tam potápěči slavnostně vyzdvihnou ze dna přehrady ocelové klece, ve kterých je uloženo přes devět set lahví „pokladu".

Hojně navštěvovaná akce slaví již třinácté výročí. Prostředky, které se z dražby sektu uloženého ve vodách přehrady podaří získat, budou již tradičně poukázány na konto Centra Paraple.

Samotný galavečer pak přinese divákům pestrý program. „Na pódiu v průběhu večera vystoupí interpreti zvučných jmen a z obrazovky všechny pozdraví oblíbený sumec Lech, který odhalí tajemství, co nového se událo pod hladinou během posledního roku," pozvala Hana Kurtinová z Vinných sklepů Lechovice.

Akci organizátoři zahájí na pláži v sobotu odpoledne. Zábavní program odstartuje v sedmnáct hodin, oficiální slavnostní zahájení propukne v místě o dvě hodiny později. Postupně se na hlavním pódiu vystřídají kapely a interpreti The Reall, Zuzana Gamboa and Band, Roxette Revival i již legendární skupina Turbo.

K vidění na tamní obří obrazovce bude nejen film sumce Lecha, ale i film věnovaný Centru Paraple. „Akci tradičně zakončí slavnostní ohňostroj z hráze přehrady," doplnila Hana Kurtinová.

Na dno vranovské přehrady byly první klece se sektem spuštěny v roce 2000, první vydražené lahve se k majitelům dostaly o rok později. Tehdy klece nesly 900 lahví. Stejný počet let totiž slavil Vranov nad Dyjí. Rok po roce se pak na dno spouští vždy o jednu lahev sektu víc.

Už před třinácti lety tak našli Lechovičtí originální způsob, jak svou značku uvést do širokého povědomí. „Obrátil se na nás tehdy starosta Vranova nad Dyjí s žádostí o podporu oslav výročí devíti set let obce. V médiích zrovna kolovaly zprávy o nálezu staré potopené lodi, která měla na palubě mimo jiné i sekt, který i po těch letech velmi dobře chutnal. Napadlo nás proto, že uložíme na dno přehrady právě devět set lahví sektu. Původně šlo o menší akci s kamarády potápěči. Odezva byla velká a pokračujeme proto každý rok," vysvětlil již dříve historii uložení sektu jednatel společnosti Ivan Kalaš.

Výtečná kvalita

Sekt zrající na dně přehrady má vynikající a originální chuťové vlastnosti. „Poslední roky posíláme na dno sekt ve formě polotovaru. Rozkládající se kvasinky dodávají vínu jedinečnou chuť. Zrajícímu sektu svědčí tma a teplota čtyři nebo pět stupňů Celsia. Lahve leží na dně vždy jeden rok a jejich počet vždy doplňujeme tak, aby jich zůstalo devět set," doplnil Ivan Kalaš.