Po silnici k vranovské přehradě se v podmračeném dopoledni trousí první hloučky výletníků. Stánkaři, kteří ještě neskončili sezonu, teprve otevírají. Rostoucí hlouček návštěvníků se nezvykle shromažďuje před domem hrázného. Povodí Moravy totiž slaví osmdesátiny přehrady dnem otevřených dveří.

První návštěvníci opatrně sestupují po schodech strmým svahem k vnější straně hráze. U dveří do tmavé chodby je vítá hrázný Libor Miklík. „Můžete si ji projít celou, je úzká, tři sta metrů dlouhá a pořád stejná," říká s úsměvem. Všichni nahlíží dovnitř, ujdou pár desítek kroků a pak se vrací. Někteří si ale chodbu projdou celou.

Pak se vrátí nahoru a po hrázi míří ke strojovně. „Odsud ovládáme uzávěry spodních výpustí. Strojově je otevřeme do dvaceti minut. Ručně klikami by to trvalo podle propočtů kolem šesti hodin. Naštěstí jsme tuhle variantu nikdy nemuseli použít. Mechanismy totiž od počátku pohání elektřina," provází jeden z techniků návštěvníky.

Velká ozubená kola a techniku, která je ovládá, si se zájmem prohlíží malí o odrostlejší páni kluci. „Strojovna se mi líbila nejvíc. Poprvé jsem taky viděl nějakou přehradu zevnitř," pochvaluje si školák Filip Vrbecký.

Mnozí návštěvníci si na Vranově naplánovali celý den. „O prohlídce nám řekl kolega, který tu má chatu. Přehrada je pěkné technické dílo, bylo zajímavé si ho prohlédnout. Odpoledne se ještě půjdeme podívat na zámek a zajímaly by mě i pevnůstky nedaleko," hodnotí a plánuje další z návštěvníků Pavel Peřina.

Do hovoru mu vstupuje jeho partnerka. „A taky se těšíme na parník a samozřejmě na oběd!" usmívá se.

Některé návštěvníky přivedla mimořádná příležitost nahlédnout do zázemí přehrady k hrázi poprvé. „Na Vranovsku jsem asi potřetí, ale zatím jsem jezdil po památkách a jen projížděl. Tentokrát tu trávím víkend a když jsem se dozvěděl, že je dnes na přehradě prohlídka, nemohl jsem si to nechat ujít," říká Stanislav Špok z Ostravska.

Energický důchodce pak sedá na kolo a míří dál. „Čeká mě cesta do Podhradí a podívat se chci i do Uherčic na zámek," dodává.