Firma stále jedná s vedením obce o tom, kolik korun obecní pokladna nakonec bude dostávat. Původně slibovanou sumu dva miliony a šest set tisíc korun za rok, kterou slibovala předchozí společnost Light Rays, však nechce dát.

„Domica argumentuje tím, že nemá s obcí uzavřenou smlouvu, závazky původního vlastníka se jí netýkají a nabízí obci namísto původní částky pouze jednu desetinu této částky ročně. Firma přislíbila, že obec bude podporována přes Nadaci ČEZ, která vyhlašuje různé dotační tituly,“ snažili se na červnovém jednání zastupitelstva stlačit zástupci firmy svůj příspěvek dokonce na desetinu.

Neuspěli. Zastupitel Stanislav Holík přitom upozornil na fakt, že Domica už dluží téměř tři sta tisíc korun. „Tyto peníze měly být na účtu obce už koncem února. Firma se hájí tím, že jde o závazky, které podepsala společnost Light Rays. Domica se nyní snaží původní závazky nějak změnit či upravit,“ řekl Holík.

Dodal, že představitelé obce pracují na tom, aby vesnice dostávala původně slíbenou sumu. „Chtěli bychom, aby nová smlouva, která má mezi obcí a Domicou vzniknout, vzešla na základě půdorysu původní smlouvy. Myslím si, že jde o názor většiny zastupitelů,“ doplnil Holík.

Starosta Jiří Peřinka před časem tvrdil, že chce bojovat za původní sumu dva miliony a šest set tisíc korun. „Nemusí jít přímo o platbu v plné výši pro
obecní pokladnu, ale může jít částečně o formu dotace. Ustupovat ale nehodlám,“ naznačil Peřinka.

Minulý týden při posledním jednání se zástupci firmy už ale tak neoblomný nebyl. Potvrdila to i místostarostka Vranovské Vsi Jana Neulingerová.
„Na jednání jsem byla osobně. Původně firma navrhovala, že nám dá čtvrt milionu ročně. S tím jsme nesouhlasili. Na dalším jednání v Jihlavě minulé úterý pak starostovi navrhli, že dají milion a čtyři sta tisíc s tím, že za část obnosu bychom měli vybudovat hřiště nebo nějaké sportoviště. Takže pokud vím, mluví se jen o této sumě. Schvalovat by ji mělo zastupitelstvo devětadvacátého srpna,“ sdělila Neulingerová.

Rozlítila starostu

Informace o výši sumy, kterou místostarostka sdělila Znojemskému deníku Rovnost, rozlítila starostu Peřinku. „Kdo vám to řekl, tuhle cenu? Paní místostarostka? Když vám to řekla, tak ať si to dodělá a já si ji pak proberu,“ reagoval v úterý na dotaz Deníku Peřinka.

Po chvíli byl o něco sdílnější. „Jsou to věci, které podléhají utajení. Ve smlouvě toto číslo je, ale je to jen část. Návrh smlouvy mám tak, jak jsme si jej, v uvozovkách, odsouhlasili. Není to jedna částka, ale skládá se z vícero pilířů. To je vše, co vám mohu říct,“ dodal nejasně Peřinka.

Obyvatelé vesnice si myslí, že vedení Vsi mělo špatně připravené smlouvy.
„Moc se mi nelíbí, že bychom měli za pronájem plochy, kde je fotovoltaická elektrárna, dostat o statisíce méně. Po vesnici se říká, že na úřadě mají špatně připravené smlouvy. Ale já nejsem zastupitel, oni to musejí vědět lépe,“ řekl Miloš Pokorný.

Dodal, že všechny původně slíbené peníze by vesnice měla dostat. „Obec přece sama ví nejlíp, kam je potřeba investovat a ne někdo, kdo bude diktovat, co se má vybudovat,“ uzavřel Pokorný.

Vyjádření společnosti Domica se redakci nepodařilo získat. Starosta Peřinka na jejího zástupce odmítl poskytnout mobilní telefon, na internetu ani v dalších veřejně přístupných databázích se firma neprezentuje.