Slova o skanzenu sedmdesátých let, o nesplněných politických slibech, o odsunování někam mimo, ale také o slibu krajské pomoci zazněla na čtvrtečním setkání krajských úředníků, starostů a podnikatelů z Vranovska. Ti se sjeli do penzionu Rumburak u Bítova. Řešili, jak dál rozvíjet zdejší oblast. Vranovsko je totiž mezi třemi nejslabšími mikroregiony na jižní Moravě, které si kraj vytipoval, aby jim pomohl.

„Jde o pracovní setkání s lidmi, kteří se zabývají cestovním ruchem. Dosud se vše řešilo obecně, ale teď už to bude na konkrétní témata,“ přiblížil smysl schůzky předseda svazku a starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra.

Vranovsko se potýká s řadou problémů. Zanikly firmy, v zemědělství práce není, je tu vysoká nezaměstnanost, vzdělaní lidé zde nezůstávají a ve vesnicích ubývá obyvatel. „Je to hlavně parketa politiků, kteří by neměli jen říkat, že o problému ví, ale také se v tom angažovat,“ prohlásil Vedra.

Přesto ale věří, že se tento trend zastaví a jeho oblast se bude rozvíjet.

„Vranovsko má potenciál a musí ho umět využít, prodat. Už se o nás ví a je potřeba Vranovsko stále více zviditelňovat. Je tady co ukázat a nabídnout. Není to jen přehrada a příroda, ale jsou zde i zajímavé památky,“ je si vědom starosta.

Cestovní ruch

Prioritou Vranovska je rozvoj cestovního ruchu, který by měl zdejší oblast postavit na nohy. Účastníci setkání apelovali na to, aby se opravili silnice a vyčistila voda ve vranovské přehradě.

Co se týče zkvalitnění vody v přehradě, slíbil vedoucí krajského odboru regionálního rozvoje Ivo Minařík, že se začátkem ledna opět sejdou a přizvou i zástupce Povodí Moravy. S těmi by měli jednat o možnostech vyčištění vranovské přehrady.

Ohledně nových silnic byl ale skeptický. „Podle projektu, který je vypracovaný, by obnova silnic stála astronomickou částku,“ řekl.

S něčím takovým se nechce smířit starosta Vratěnína Martin Kincl. „O těch cestách už hovořím mnoho let. Proto se rozjel projekt, který se jejich rekonstrukcí zabývá. Vybudování by stálo hodně peněz, ale přece jednou někdo musí tady do těch končin investovat. Nechceme být pořád někam odsunovaní a smíření s tím, že se tady nic dělat nebude,“ rozčiloval se.

Hostem setkání byl mikulovský starosta Rostislav Koštial, který hovořil o praktických zkušenostech s rozvojem cestovního ruchu a přinesl nové podněty pro místní lidi. „Starosta Mikulova mě velice inspiroval. Třeba tím, jak mluvil o tom, že musíme jít všichni za stejnou věcí. Nekastovat, neřešit, co je státní, církevní, soukromé. Nebo tím, že upozornil na boom turistiky zajímající se o sakrální památky. My tady máme ve Starém Petříně jeden z nejstarších kostelů na Moravě, čehož bychom mohli využít. Zajímavá je také myšlenka pořádání kongresů,“ uvědomil si Vedra.

Na vzájemnou spolupráci soukromého a státního sektoru poukazovala také Zuzana Vojtová z Centrály cestovního ruchu jižní Moravy, která se snaží Vranovsku také pomoct.

„Nefungují tady destinační organizace. My je suplujeme. Musíme až do jednotlivých obcí. Webové stránky Vranovska nejsou dobré, je potřeba je stále aktualizovat. Chybí tady turistický produkt. To je pro tuto oblast stěžejní,“ zmínila některé nedostatky.

Rumburak: rekreace všeho druhu

I na Vranovsku se ale dá úspěšně podnikat. Jedním z dobře fungujících rekreačních zařízení je Rumburak, kde se setkání konalo. Dle majitele Jaroslava Pyska mu dokonce návštěvníků každý rok přibývá. Svým klientům nabízí kromě ubytování, restaurace a jediné rozhledny na Znojemsku také kurty s umělým povrchem, dětské hřiště, bowlingovou dráhu, wellness či krytý bazén se slanou vodou.

„Myslím, že by se tady uživilo více takových zařízení. Chce to, aby se podnikatelé zamysleli a budovali už s myšlenkou dopředu, čím lidem budou sloužit. Aby nebudovali jen ubytování a hospody. Potom se může něco zlepšit,“ zamyslel se Pysk.

Důraz klade na čistotu a pořádek, která mu v jeho okolí hodně chybí.

„Jsem tady devět let a nepošlu člověka dolů k přehradě. Doporučím mu jen vranovskou pláž. V Bítově se o povodí nikdo nestará, jestli tam leží nějaký pařez, dokonce tam byl i mrtvý divočák. Je to smetiště všeho možného. Voda je zelená. A i když je čistá, tak je na pláži metrová tráva, roští,“ kritizoval.

Tvrdí, že samotné obce s tím nic nezmůžou. „Obce nemají takové možnosti, aby mohly zlepšit prostředí. Je potřeba, aby taková setkání byla pravidelně. Aby se na nich řeklo, to se udělá od kdy do kdy. Aby třeba konkrétně řekli, že do třech let se vyčistí přehrada. Ne, že se jen řekne, a pak nic…,“ poznamenal podnikatel.

Potenciál zdejšího regionu vidí v krásné přírodě. „Přírodu tady máme leckde i hezčí jak v Rakousku, ale neumíme ji prodat. Nedostaneme sem lidi z Rakouska. Kdyby sem jezdili, tak jsme o kus dál. My je sem nenalákáme, protože jsme tady takový skanzen sedmdesátých let,“ prohlásil Pysk.

Kraj se loni začal intenzivně věnovat slabším mikroregionům. Vytyčil si tři oblasti Horňácko, Malou Hanou a právě Vranovsko. Už loni mohly obce žádat o dotaci navíc. Letos se jen tyto tři regiony dočkají krajských dotací na podporu venkova, jejichž suma je dohromady dvacet milionů.