Poměrně spokojení končí šéfové kempů a hotelů v hlavních turistických oblastech Znojemska letošní hlavní sezonu. Hostů měli stejně jako loni, někdy i víc.

„Jsem maximálně spokojen, opět jsme zaznamenali nárůst stálé klientely, která se k nám pravidelně vrací. Ve srovnání s dalšími kempy na jihu Moravy mohu říct, že nám letos hostů přibývalo,“ řekl majitel kempu na výrovické přehradě Karel Mucha.

Zájem hostů ho podle jeho slov jen utvrzuje v oprávněnosti jeho dalších plánů.

„Jen narůstá potřebnost penzionu, který chystáme. Požádali jsme o stavební povolení, přes zimu projednáme možnosti financování z různých zdrojů a pokud vše dopadne dobře, rádi bychom se zjara pustili do stavby,“ řekl Mucha.

I na Vranovsku si kempaři sezonu pochvalují. „Začátek července pokazily vytrvalé deště, ale po prvních třech týdnech se vše vrátilo k dobrému. Lidé asi kvůli krizi letos méně cestovali do zahraničí, proto hledali, kam by jeli k vodě. To muselo prospět všem kempům u přehrad,“ zamyslel se ředitel kempu u pláže vranovské přehrady Pavel Svoboda.

Svou první hlavní sezonu mají za sebou i sousední penziony Gaudeo. „Se zájmem jsme spokojeni, ale na hodnocení je brzy, víc budeme vědět po dvou, třech letech,“ dodal Svoboda.

Na opačném konci přehrady letos rekreanty i ředitele kempu příjemně překvapila kvalita vody. „Snad ani nepamatuji, kdy se naposledy touhle dobou dalo ještě koupat. Letos je vody pořád dost a je i stále hodně čistá,“ pochvaloval si šéf kempu Marek Mucha.

Lidí se do kempu sjelo víc než loni. „Utráceli méně, ale bylo jich víc. Celé Vranovsko patrně hosty láká levnějšími cenami, svou roli sehrála i kvalita vody,“ dodal Mucha.

I na Bítově vystřídají rekreanty zedníci. „Ještě na podzim začneme se stavbou bungalovů, na které jsme získali evropskou dotaci. Pokud dopadne dobře stavební řízení, rádi bychom do října začali i se stavbou bazénu v kempu, který už naléhavě potřebujeme,“ přiblížil plány Mucha.

Oproti jiným regionům si nestěžují na výsledky letní sezony ani hoteliéři. „Léto nebylo špatné, sezona dopadla lépe než loni. Teď nás čekají firemní akce, ubytování u nás hledají i hosté znojemského vinobraní. Očekávám, že zhruba do října budeme mít ještě docela dobrou sezonu,“ řekl ředitel vranovského Zámeckého hotelu Roman Dvořák.

Podobně mluvil i šéf hotelu Happy Star u Hnanic Martin Herzig. „Pro nás sezona ještě nekončí, ale zatím jsme na tom podobně jako loni. Nestěžujeme si. Přes prázdniny převažovaly rodiny s dětmi, trávily tu týdenní dovolenou. Mnozí si přivezli kola a jezdili na výlety do Podyjí, na Šóbes a podobně,“ řekl ředitel.

Jak dodal, nyní se klientela vymění. „Přes týden začnou zase firemní akce, pokračovat budou i individuální hosté na dovolené, návštěvníci vinobraní a podobně,“ doplnil Herzig.